Mieszkaniec Nowej Soli stracił 30 tysięcy złotych w wyniku oszustwa na funkcjonariusza Centralnego Biura Śledzczego Policji. Sprawa jest rozwojowa, a nowosolska policja nie wyklucza dalszych zatrzymań.

pieniądze przez okno
fot. Policja

Mężczyzna, który dokonał oszustwa metodą na policjanta CBŚP został już zatrzymany przez funkcjonariuszy Wydziału Kryminalnego KPP w Nowej Soli. Do feralnego zdarzenia doszło 15 października 2020 roku w Nowej Soli. Dyżurny policji otrzymał informację o wyłudzeniu pieniędzy od 69-letniego mężczyzny przez fałszywego policjanta.

Podał oszustowi pieniądze przez okno

Z relacji pokrzywdzonego wynika, że przed godziną 13:00 otrzymał telefon od mężczyzny przedstawiającego się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji Andrzeja Sokołowskiego. Przestępca poinformował starszego pana, że w banku jest afera i trzeba jak najszybciej wybrać swoje oszczędności, aby ich nie stracić. Oszust poważnym głosem zaczął opowiadać historię, że w dniu wczorajszym, dyrektor banku zablokował próbę wypłaty z konta pokrzywdzonego znaczną kwotę pieniędzy. Jeśli nie chce ich stracić musi je natomiast wybrać i przekazać policjantowi.

Zobacz:   Zaginęła 51-letnia Olga Ratajczak. Od soboty nie ma z nią żadnego kontaktu

W trakcie rozmowy, w celu weryfikacji danych policjanta, nie rozłączając się nakazał pokrzywdzonemu wprowadzić na klawiaturze numer alarmowy 997. Po wykonaniu polecenia, w słuchawce zgłosił się inny mężczyzna podający się za dyżurnego jednostki i potwierdził, że akcja i dane policjanta są autentyczne.

69-latek udał się do banku i wypłacił pieniądze. Spakował oszczędności do worka foliowego i zgodnie ze wskazówkami fałszywego mundurowego podał pieniądze przez okno oszustowi.

Dwa dni później dzięki skutecznej pracy nowosolskich kryminalnych zatrzymano jednego ze sprawców. Został doprowadzony do jednostki Policji, gdzie usłyszał zarzut oszustwa. Grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności. Na pewno nie można tu mówić o zakończonej akcji, gdyż ciągle pojawiają się nowe wątki, ujawniane są kolejne dowody, które muszą zostać wnikliwie zbadane przez nowosolską policję pod nadzorem prokuratury. Sprawa bez wątpienia jest rozwojowa.

Zobacz:   Nowe wały nad Odrą i Czarną Strugą gotowe. Wody Polskie zakończyły rozbudowę infrastruktury przeciwpowodziowej

Nie daj się wkręcić!

Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy! – przypomina mł. asp. Renata Dąbrowicz-Kozłowska z nowosolskiej komendy – Dobrze jest również skontaktować się z bliską osobą i zweryfikować powzięte informacje. – dodaje. Przestępcy wykorzystują różne sposoby żeby wzbudzić zaufanie i wyłudzić pieniądze. Niestety pomimo intensywnych działań profilaktycznych oraz licznych komunikatów medialnych przestępcom w dalszym ciągu udaje się ten haniebny proceder w postaci pozbawienia oszczędności życia. Policja przypomina, że we wszystkich niejasnych sytuacjach należy kontaktować się z Policją, dzwoniąc na numer alarmowy 112.

Zobacz:   Bezdomny mężczyzna ocalony dzięki reakcji mieszkanki Strzelec Krajeńskich
Nie daj się oszukać. Nie przekazuj nikomu swoich oszczędności – wideo: Lubuska Policja