Polsko-niemiecki patrol ze Świecka zatrzymał 7 obywateli Iraku, którzy nie posiadali żadnych dokumentów, które potwierdzałyby ich tożsamość i obywatelstwo. Irakijczycy podróżowali ze sfałszowanymi dokumentami. Podczas kontroli okazali funkcjonariuszom jedynie podrobione francuskie paszporty i fałszywe francuskie karty pobytu.

W Świecku zatrzymano 7 Irakijczyków ze sfałszowanymi dokumentami
fot. Straż Graniczna

W czwartek, 6 stycznia, funkcjonariusze ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Świecku, podczas realizacji zadań mających na celu zapobieganie i przeciwdziałanie nielegalnej migracji, w autokarze rejsowym jadącym do Hamburga przeprowadzili kontrolę dokumentów pasażerów, którzy nim podróżowali. Cztery kobiety w wieku od 22 do 51 lat oraz 56-letni mężczyzna okazali do kontroli podrobione francuskie paszporty oraz podrobione francuskie karty pobytu. Pod opieką tych osób podróżowało także dwóch 16-latków, z których jeden nie miał przy sobie żadnego dokumentu, kolejny posłużył się podczas kontroli sfałszowaną francuską kartą pobytu.  

Zobacz:   Funkcjonariusze z Nadodrzańskiego Oddziału SG na granicy wschodniej

Cudzoziemcy za usiłowanie przekroczenia granicy z Polski do Niemiec przy użyciu podstępu polegającego na posłużeniu się sfałszowanymi dokumentami oraz za pobyt w Polsce bez wymaganych dokumentów zostali zatrzymani.

Świecko: Zatrzymano 7 Irakijczyków ze sfałszowanymi dokumentami

Podczas ustalania prawdziwych danych personalnych, funkcjonariusze ujawnili, że zatrzymane osoby to obywatele Iraku, którzy w połowie października ubiegłego roku zostali zatrzymani w Polsce za przekroczenie granicy z Litwy do Polski naruszając przy tym polskie regulacje prawne. Z tego względu przekazane zostały w ramach readmisji służbom litewskim. Na terytorium Litwy Irakijczycy zaopatrzyli się w podrobione dokumenty i na ich podstawie ponowie przekroczyli nielegalnie polsko-litewską granicę by dotrzeć do Niemiec.

Zobacz:   Zatrzymany w kradzionym samochodzie - grozi mu 5 lat więzienia

W piątek, przeprowadzono dalsze czynności z udziałem zatrzymanych cudzoziemców w obecności tłumacza.