Funkcjonariusze ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Świecku zatrzymali 5 obywateli Sudanu bez prawa pobytu w Polsce. Sudańczycy próbowali nielegalnie przekroczyć granicę do Niemiec przez most w Słubicach. Pomagał im w tym ich rodak, który stara się o status uchodźcy na terytorium Niemiec.

Sudańczycy próbowali nielegalnie przekroczyć granicę
fot. Straż Graniczna

Do zatrzymania 5 obywateli Sudanu w Słubicach doszło 8 grudnia. Funkcjonariusze ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Świecku podczas legitymowania odkryli, że żaden z nich nie posiada przy sobie dokumentów potwierdzającego ich tożsamość i obywatelstwo.

Dwa sudańskie paszportu ujawnione podczas przeszukania posiadały rosyjskie wizy i stemple wjazdowe na Białoruś a jeden z zatrzymanych, który pomagał pozostałej czwórce dotrzeć do Niemec, sam był w trakcie rozstrzygania jego wniosku azylowego jaki złożył na terytorium Niemiec i powinien przebywać w ośrodku dla cudzoziemców w Eisenhüttenstadt.

Zobacz:   Zamiast w Oslo wylądował na Izbie Wytrzeźwień. Incydent na pokładzie samolotu lecącego z Poznania do Oslo

Słubice: Sudańczycy próbowali nielegalnie przekroczyć granicę

Czterech Sudańczyków w wieku od 22 do 40 lat odpowie za przestępstwo polegające na usiłowaniu niezgodnego z prawem przekroczenia granicy państwowej w porozumieniu z innymi osobami. Natomiast ich 23-letni rodak odpowie za pomocnictwo w popełnieniu tego przestępstwa. Grozi mu do 3 lat pozbawienia wolności.

Z zatrzymanymi trwają dalsze czynności z udziałem tłumacza. Ustalana jest między innymi tożsamość zatrzymanych oraz okoliczności bezprawnego przekroczenia zewnętrznej granicy Unii Europejskiej.

Co o tym sądzisz? Zostaw komentarz