Nielegalni migranci z Afganistanu, którzy próbowali nielegalnie przekroczyć granicę polsko-niemiecką, zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy Straży Granicznej ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Świecku. Zatrzymany został również obywatel Uzbekistanu, który udzielał im pomocy w popełnieniu przestępstwa.

Nielegalni migranci z Afganistanu
Nielegalni migranci z Afganistanu – fot. Straż Graniczna

W wyniku działań podejmowanych w celu zwalczania nielegalnej migracji, funkcjonariusze Straży Granicznej z Placówki w Świecku 16 maja zatrzymali do kontroli drogowej samochód osobowy z polskimi numerami rejestracyjnymi, poruszający się w kierunku Niemiec w okolicy mostu granicznego w Słubicach. Kierowcą pojazdu okazał się 30-letni obywatel Uzbekistanu, który udzielał pomocy pięciu Afgańczykom w nielegalnym przekroczeniu granicy państwowej.

Zobacz:   Mazda i Peugeot wrócą do właścicieli. Samochody skradziono w Niemczech i Francji

Słubice: Nielegalni migranci z Afganistanu zatrzymani przez SG

Podczas kontroli stwierdzono, że Afgańczycy nie posiadali żadnych dokumentów uprawniających do wjazdu i pobytu na terenie Polski. Z tego powodu cudzoziemców zatrzymano za usiłowanie nielegalnego przekroczenia granicy z Polski do Niemiec. Wszyscy przyznali się do zarzucanego im czynu i skorzystali z prawa do dobrowolnego poddania się karze.

Nielegalni migranci z Afganistanu zostali skazani na karę trzech miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na okres próby trwający dwa lata. Dodatkowo Komendant Placówki Straży Granicznej w Świecku wszczął postępowania administracyjne w celu zobowiązania ich do powrotu. Do czasu wydania decyzji w sprawie konieczności opuszczenia Polski, cudzoziemcy zostali zobowiązani do regularnego meldowania się w siedzibie Placówki SG w Świecku.

Zobacz:   Wizyta Wiceprezydentów Policji Federalnej Niemiec z Berlina i Pirny w Nadodrzańskim Oddziale SG

Natomiast kierowca pojazdu, 30-letni Uzbek, został zatrzymany za udzielenie pomocy pięciu migrantom w nielegalnym przekroczeniu granicy państwowej z Polski do Niemiec. Wobec niego Sąd Rejonowy w Słubicach zdecydował o zastosowaniu tymczasowego aresztu na okres trzech miesięcy. Zgodnie z polskim prawem, może być oskarżony o pomocnictwo w nielegalnym przekroczeniu granicy państwowej we współudziale z innymi osobami, za co grozi mu kara pozbawienia wolności do trzech lat.