Dwoje Syryjczyków usiłujących niezgodnie z prawem przekroczyć polsko-niemiecką granicę zatrzymali funkcjonariusze Straży Granicznej ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Świecku. Wraz z nimi wpadli sopoccy taksówkarze, którzy pomagali w popełnieniu przestępstwa.

Sopoccy taksówkarze wpadli w Słubicach - wieźli nielegalnych migrantów do Niemiec
Sopoccy taksówkarze wpadli w Słubicach – wieźli nielegalnych migrantów do Niemiec – fot. Straż Graniczna

W środę, 7 czerwca, funkcjonariusze Straży Granicznej ze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Świecku na jednej ze słubickich ulic zauważyli dwoje cudzoziemców wysiadających z sopockiej taksówki. Na widok zbliżających się funkcjonariuszy SG cudzoziemcy próbowali uciec. Szybka interwencja strażników granicznych pozwoliła zatrzymać uciekinierów. Kierowcą pojazdu był 31-letni Ukrainiec, który jak się okazało, udzielał pomocy Syryjczykom w popełnieniu przestępstwa polegającego na niezgodnym z prawem przekroczeniu granicy państwowej. Przyznał, że zlecenie na przewóz migrantów dostał od nieznanego mu mężczyzny, za co miał dostać tysiąc złotych.

Zobacz:   Akcja SG w Kostrzynie nad Odrą - 36 nielegalnych migrantów zatrzymanych w drodze do Niemiec

Wieźli nielegalnych migrantów do Niemiec – Sopoccy taksówkarze wpadli w Słubicach

W trakcie prowadzonych z cudzoziemcami czynności służbowych, funkcjonariusze uzyskali od strony niemieckiej informację o zatrzymanej właśnie na terytorium Niemiec grupie cudzoziemców. Czujność funkcjonariuszy pozwoliła zatrzymać kolejną taksówkę na polskich tablicach rejestracyjnych, której kierowcą był także 31-letni Ukrainiec. Obaj kierowcy zamieszkiwali w Sopocie pod tym samym adresem. Ukrainiec podczas rozpytania zachowywał się nerwowo i nie potrafił wyjaśnić w jakim celu przyjechał do Słubic. Z uwagi na fakt, że w jego telefonie znaleziono materiały potwierdzające udział w przerzucie cudzoziemców, został on zatrzymany.

Zobacz:   SG zatrzymała 29 nielegalnych migrantów – byli zamknięci w busie przy granicy z Niemcami

Syryjczyków zatrzymano za usiłowanie przekroczenia granicy z Polski do Niemiec bez wymaganych dokumentów. Wszczęto także postępowania administracyjne w sprawie zobowiązania ich do powrotu. Do czasu wydania decyzji o konieczności opuszczenia Polski, cudzoziemcy zostali objęci dozorem Straży Granicznej. Ukraińcy zostali zatrzymani za udzielenie pomocy migrantom w usiłowaniu przekroczenia wbrew przepisom granicy państwowej z Polski do Niemiec. Wobec cudzoziemców sąd wydał postanowienie o zastosowaniu tymczasowego aresztu na okres 3 miesięcy.

Za pomocnictwo w przekroczeniu granicy państwowej wbrew przepisom we współdziałaniu z innymi osobami grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.

Komentarze