Inspektorzy lubuskiej Inspekcji Transportu Drogowego prowadzili działania kontrolne na autostradzie A2 koło Świecka, które miały na celu zwalczanie nadmiernego przeciążenia pojazdów dostawczych. W wyniku tych działań, aż 22 przeciążone dostawczaki zostały tymczasowo wyłączone z ruchu. Najcięższy z nich ważył 4,6 tony zamiast dopuszczalnych 3,5 t.

Inspektorzy ITD ważą przeciążone dostawczaki
Inspektorzy ITD ważą przeciążone dostawczaki – fot. WITD w Gorzowie Wlkp.

Kontrole przeprowadzono w dniach 26 i 28 września 2023 roku, i objęły one około 60 pojazdów, które zajmowały się międzynarodowym przewozem drogowym. Kierowcy tych pojazdów, którzy zostali przyłapani na przeciążeniu, zostali ukarani mandatami. Ponadto, inspektorzy nałożyli na nich zakaz dalszej jazdy, dopóki nadmiar ładunku nie zostanie przeniesiony na inne pojazdy. Dodatkowo, przedsiębiorcy, którzy dopuścili się tego rodzaju naruszeń, muszą się teraz spodziewać postępowań administracyjnych, które mogą zaowocować nałożeniem kary pieniężnej.

Zobacz:   Białorusin podejrzany o kradzież terenówki zatrzymany po pościgu przez Straż Graniczną

W efekcie tych kontroli, zatrzymano również kierowcę, który nie posiadał wymaganej kategorii prawa jazdy do prowadzenia ciężarówki. Przy kierownicy pojazdu, który wymagał prawa jazdy kategorii C1 lub C, znalazło się prawo jazdy kategorii B. Teraz, kierowca ten będzie musiał stawić się przed sądem, gdzie grozi mu kara grzywny i zakaz prowadzenia pojazdów.

Inspektorzy nie zapomnieli również o stanie technicznym pojazdów. Jeden z busów nie posiadał ważnych badań technicznych, co skutkowało zatrzymaniem jego dowodu rejestracyjnego.

Komentarze