W trakcie ostatnich dni funkcjonariusze Straż Granicznej w Świecku zatrzymali 11 cudzoziemców za naruszenie polskich przepisów. Siedmioro za naruszenie zasad kwarantanny a czterech za przewóz narkotyków przez granicę.

naruszenie zasad kwarantanny
fot. Straż Graniczna

W niedzielę, 21 czerwca, funkcjonariusze Straży Granicznej ze Świecka zatrzymali do kontroli jadącego w kierunku niemieckiej granicy busa. W trakcie kontroli okazało się, że pojazdem podróżuje siedmioro obywateli Ukrainy w wieku 21-46 lat. Kontrola legalności ich pobytu na terytorium Polski wykazała, że granicę ukraińsko-polska przekroczyli kilka godzin wcześnie i zgodnie z obowiązującymi przepisami powinni znajdować się w miejscu wskazanym do odbywania kwarantanny. Z uwagi na stwierdzone naruszenie przepisów, Komendant PSG w Świecku wydał cudzoziemcom decyzje, na podstawie których będą musieli wyjechać z Polski. W decyzjach orzeczono również 5-letni zakaz wjazdu do Polski i innych krajów strefy Schengen. Dzisiaj siedmioro obywateli Ukrainy  przewiezionych zostało do Dorohuska, gdzie przekazani zostaną ukraińskim służbom.

Zobacz:   Polsko-Niemieckie Centrum Współpracy Służb Granicznych, Policyjnych i Celnych w Świecku działa już 15 lat

Kolejnych czterech cudzoziemców zatrzymano dzisiaj nad ranem w pobliżu Świecka. Trzech obywateli Bułgarii oraz 1 obywatel Syrii podróżujących samochodem osobowym na niemieckich numerach rejestracyjnych, po przekroczeniu granicy zostało wylegitymowanych przez funkcjonariuszy Straży Granicznej. Towarzyszący funkcjonariuszom pies szkolony do wykrywania narkotyków zaznaczył podłokietnik znajdujący się w zatrzymanym pojeździe. W wyniku przeszukania auta w podłokietniku ujawniono 8 plastikowych fiolek z zawartością heroiny oraz 3 kulki zawinięte w folię aluminiową z zawartością kokainy.

Do ujawnionych narkotyków przyznał się 40-letni kierowca – obywatel Bułgarii oraz jego trzech pasażerów. Zgodnie oświadczyli, że narkotyki kupili wspólnie, a następnie zamierzali je sprzedać na terytorium Polski i podzielić się zyskiem. Cudzoziemcy zostali zatrzymani za przewóz przez granicę substancji narkotycznych.

Zobacz:   Kryzys demograficzny jako wyzwanie dla polityki spójności. Analiza na Dzień Babci i Dziadka

Obywatele Bułgarii, Syryjczyk oraz narkotyki o szacunkowej wartości ponad 4 tysięcy złotych przekazane zostały dzisiaj funkcjonariuszom Policji ze Słubic, którzy prowadzić będą dalsze postępowanie w tej sprawie.