Funkcjonariusze SG w Świecku zatrzymali trzech obywateli Wietnamu, którzy mając polskie wizy z prawem do pracy wcale nie zamierzali podjąć w Polsce zatrudnienia a ich krajem docelowym miały być Niemcy.

wyłudzili polskie wizy
Kontrola dokumentów – fot. Straż Graniczna

Funkcjonariusze Wspólnej Polsko-Niemieckiej Placówki w Świecku pełniąc w sobotę, 17 października, służbę po stronie niemieckiej zatrzymali do kontroli samochód osobowy na polskich numerach rejestracyjnych. Autem podróżowało czterech obywateli Wietnamu. Kierowca 33-letni Wietnamczyk posiadał ważny paszport oraz ważną polską kartę pobytu. Natomiast trzech jego rodaków w wieku 23-30 lat posiadało ważne paszporty oraz polskie wizy z prawem do pracy w Polsce.

Zobacz:   Funkcjonariusze SG odzyskali po pościgu skradzioną w Holandii Toyotę

Wyłudzili polskie wizy

Ustalono, że cudzoziemcy przylecieli do Polski na początku października na podstawie wiz wydanych w celu wykonywania pracy na terytorium naszego kraju. Jednak nie potrafili określić od kiedy rozpoczęli współpracę z polską firmą widniejąca na oświadczeniu o zamiarze powierzenia im pracy, nie znali nazwy firmy, w której mieli pracować, nie wiedzieli jaką pracę mieliby tam wykonywać. Nie wiedzieli nawet w jakim celu mają wydaną wizę.

Z uwagi na to cudzoziemcy zostali zatrzymani, a Komendant PSG w Świecku wydał Wietnamczykom decyzje, na podstawie których obcokrajowcy muszą wyjechać z Polski w trakcie kolejnych 15 dni. Ich kolejny przyjazd do Polski oraz innych państw Schengen będzie możliwy po upływie 6 miesięcy.