Zbliża się zima – najtrudniejszy okres dla osób, które w mroźne dni oraz noce przebywają bez dachu nad głową. Trudne warunki atmosferyczne mogą stanowić zagrożenie nie tylko dla ich zdrowia ale i dla życia.

Jak pomóc bezdomnym i potrzebującym?
fot. Pixabay

Okres jesienny i zimowy stanowi poważne zagrożenie dla życia i zdrowia osób bezdomnych i samotnych. Każdego roku odnotowuje się kilkadziesiąt zgonów osób bezdomnych i samotnych. Przyczyną tych zgonów często jest nadmierne wychłodzenie organizmu.

Jak pomóc bezdomnym i potrzebującym?

Nie pozostawajmy obojętni na los samotnych i bezdomnych. Nie przechodźmy również obojętnie obok osób nietrzeźwych, szczególnie tych pod znacznym działaniem alkoholu. Jeżeli nie możemy lub nie wiemy jak pomóc bezdomnym i potrzebującym osobiście, poinformujmy o takich osobach najbliższy Ośrodek Pomocy Społecznej lub policję. Informacje można przekazywać na numer alarmowy 112.

Zobacz:   Sprawdź, do czego służą obrzeża ogrodowe

Policja współpracuje i prowadzi działania pomocowe między innymi z samorządami miejskimi i gminnymi, opieką społeczną, w celu zidentyfikowania problemu bezdomności i bieżącego monitorowanie jego skali, ustalenia osób samotnych i bezdomnych oraz miejsc ich przebywania. – mówi asp. Ewa Murmyło z Komendy Powiatowej Policji w Słubicach. W ramach swoich zadań służbowych policjanci dokonują sprawdzania miejsc grupowania się takich osób m.in. dworce, opuszczone budynki mieszkalne i gospodarcze, klatki schodowe, piwnice, ogródki działkowe itp., pomagają tym osobom w dotarciu do domu, noclegowni lub innych miejsc, w których mogą otrzymać niezbędną pomoc.

Zobacz:   Będzie ślisko! IMGW wydał ostrzeżenie przed oblodzeniem na czwartek 19.01.

Funkcjonuje również Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Oprócz tego, że jest to aplikacja dzięki, której każdy może podzielić się z służbami swoimi spostrzeżeniami na temat zagrożeń występujących w okolicy, możemy wykorzystać ją również do tego aby pomóc osobom bezdomnym, szczególnie w okresie zimowym.