Funkcjonariusze Straży Granicznej ze Świecka zatrzymali poszukiwanego przez sąd obywatela Białorusi. Mężczyzna w trakcie kontroli okazał podrobione dokumenty wystawione na zmienione dane.

Poszukiwany Białorusin podawał się za Litwina. Zmiana tożsamości nie pomogła
Kontrola dokumentów – fot. Straż Graniczna

W czwartek, 10 grudnia, funkcjonariusze Straży Granicznej ze Świecka zatrzymali 52-letniego obywatela Białorusi. Mężczyzna kierował wytypowanym do kontroli autem. Podczas kontroli dokumentów podawał się za 49-letniego obywatela Litwy i aby to uwiarygodnić przedstawił funkcjonariuszom litewski dowód osobisty oraz litewskie prawo jazdy. Okazało się jednak, że dokumenty te są podrobione. Zmiana tożsamości nie pomogła – mężczyzna został zatrzymany i podczas rozmowy z funkcjonariuszami przyznał się, że jest obywatelem Białorusi, a jego paszport został mu skradziony rok temu.

Zobacz:   22-latek zaczął uciekać podczas próby wylegitymowania. Był poszukiwany

Funkcjonariusze potwierdzili prawdziwość danych personalnych przekazanych przez cudzoziemca i ustalili dodatkowo, że jest on poszukiwany na podstawie zarządzenia Sądu Rejonowego w Grójcu w celu zatrzymania i doprowadzenia do zakładu karnego. Białorusin na swoim sumieniu miał paserstwo akcyzowe.

Zatrzymany mężczyzna usłyszał zarzut posłużenia się w trakcie kontroli podrobionymi dokumentami. Za to przestępstwo grozi mu kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Tylko od początku 2020 roku funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 64 osoby, które w trakcie kontroli okazały podrobione na wzór oryginalnych dokumenty, lub jako swoje używały dokumentów należących do innych osób. Wśród zatrzymanych znalazło się ośmiu Polaków i 46 cudzoziemców.