Do Sądu Okręgowego w Gorzowie Wielkopolskim trafił akt oskarżenia przeciwko trzem członkom zorganizowanej grupy przestępczej organizującej obywatelom Wietnamu przekroczenia granicy wbrew przepisom. Jest to finał śledztwa prowadzonego przez funkcjonariuszy Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Zorganizowana grupa przestępcza rozbita. Za 12 tys. euro przerzucali Wietnamczyków przez granicę
Zorganizowana grupa przestępcza ze Świecka przerzucała Wietnamczyków przez granicę – fot. Policja.pl

Śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej organizującej obywatelom Wietnamu przekroczenia granicy wbrew przepisom, prowadzone było przez funkcjonariuszy Wydziału Operacyjno-Śledczego Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wielkopolskim.

Grupa przestępcza działała na przełomie 2018 i 2019 roku na terenie Świecka, Warszawy oraz innych miejscowości w Polsce, a w jej skład wchodzili 30-letni obywatel Wietnamu oraz 2 obywateli Polski w wieku 39 i 45 lat, mieszkańcy województwa mazowieckiego.

Zobacz:   Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału SG wspierają pograniczników na wschodniej granicy

Podczas śledztwa ustalono, że oskarżeni zorganizowali nielegalne przekroczenie granicy 45 obywatelom Wietnamu. Za podróż z Wietnamu do jednego z krajów Europy Zachodniej pobierano od nich około 12 tysięcy euro. Najczęściej cudzoziemcy, którzy wcześniej nielegalnie dostali się do naszego kraju, byli przewożeni przez polsko-niemiecką granicę samochodami osobowymi.

Za popełniony czyn przestępcom grozi kara pozbawienia wolności do 8 lat.