Mimo apeli, akcji profilaktycznych i informacji medialnych, oszuści działający między innymi metodą na policjanta, wciąż wyłudzają pieniądze od bezbronnych starszych osób. W tym tygodniu fałszywy policjant znów zaatakował, tym razem mieszkańców gminy Ośno Lubuskie.

fałszywy policjant
fot. Policja

W tym tygodniu mieszkańcy Gminy Ośno Lubuskie znowu zaczęli zgłaszać na policję informację o niepokojących telefonach. Fałszywy policjant wybierał osoby starsze i samotne. Podczas rozmowy pytał w jaki sposób osoby odbierają renty, emerytury, pytał również o numer konta bankowego oraz gdzie w domu trzymane są oszczędności. Tym razem mieszkańcy byli bardzo czujni i o wszystkim zawiadomili miejscową policję. 

Zobacz:   83-latek przekazał przestępcy niemal ćwierć miliona złotych. Był przekonany, że pomaga policji

Fałszywy policjant oszukuje na zgubione dokumenty

Oszust dzwoniący do mieszkańców gminy Ośno Lubuskie prosił każdą z osób do której zadzwonił by wyszła z domu i zgłosiła się na policję, w celu odebrania zgubionego dowodu tożsamości. Policjanci przypominają, że nigdy nie oddają obywatelom znalezionych dokumentów – Policja każdy znaleziony dokument odsyła do właściwego urzędu – zaznaczają.

Jeśli w rodzinie są osoby starsze, uświadamiajmy je aby nie otwierały drzwi obcym osobom to prosta droga aby stać się ofiarami oszustów. Jak nie dać się oszukać? Gdy do drzwi puka osoba nam nieznana, zawsze można ją poprosić o dokument tożsamości, legitymację pracowniczą, umówić się na inny termin, kiedy w mieszkaniu będzie znajdował się ktoś bliski lub znajomy. Osoba o uczciwych zamiarach nie obrazi się. Jeżeli jednak gość staje się natarczywy należy niezwłocznie zadzwonić na alarmowy, starając się jednocześnie zapamiętać wygląd nieznajomego.

Zobacz:   83-latek przekazał przestępcy niemal ćwierć miliona złotych. Był przekonany, że pomaga policji