Wieniec jest to myśliwska nazwa poroża jelenia-byka i pod taką nazwą została przeprowadzona w środę, 10 lutego, wspólna akcja dzielnicowych z Cybinki oraz strażników leśnych.

Cybinka: Akcja Wieniec przeciw amatorom jeleniego poroża
fot. Policja

Dzielnicowi z Posterunku Policji w Cybince przeprowadzili wspólną akcję przeciwdziałającą bezprawnemu korzystaniu z lasu, kłusownictwu, szkodnictwu leśnemu na terenach zarządzanych przez Nadleśnictwo Cybinka. Jak podkreślają leśnicy i policjanci, prześladowanie jeleni to naganne i bezprawne zjawisko, stąd właśnie pomysł na działania, które mogą temu zapobiec.

Akcja Wieniec w Cybince

W czasie kiedy stare jelenie zrzucają swoje poroża, w lasach nie brakuje jego amatorów. Poszukiwacze wchodzą lub wjeżdżają do lasu. Tropią i gonią wystraszone jelenie-byki w nadziei że uciekające w panice zwierzęta zgubią upragnione poroże. Takie prześladowanie i płoszenie zwierząt bez bezprawne i naganne.

W czasie wspólnych działań funkcjonariusze zwracali więc uwagę, czy w rejonie miejsc ostoi zwierząt nie przebywają osoby, które poprzez płoszenie zwierzyny mogłyby spowodować przyspieszanie zrzucania poroża. Przy okazji nadzorem objęto również rejony, gdzie mogłoby dochodzić do zaśmiecania lasów, a także niszczenia czy kradzieży leśnej infrastruktury.