Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej oraz Krajowej Administracji Skarbowej ujawnili i zabezpieczyli nielegalne wyroby tytoniowe o wartości 1,5 miliona złotych. Do sprawy zatrzymano dwóch Polaków.

Nielegalne wyroby tytoniowe przechwycone przez SG i KAS. Kontrabanda miała wartość 1,5 mln zł
fot. Straż Graniczna

W piątek 16 kwietnia funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Świecku oraz funkcjonariusze Lubuskiego Urzędu Celno-Skarbowego prowadzili wspólne działania, w wyniku których wytypowali do kontroli jedno z auto ciężarowych. Według przedstawionych do kontroli dokumentów krajem docelowym miała być Francja, a jeden z kierowców wyjaśnił, że wiezie napoje w butelkach.

↓ Kontynuuj czytanie po reklamie ↓

Nielegalne wyroby tytoniowe przechwycone w Świecku

Wstępna kontrola pojazdu z użyciem rentgena wykazała pewne anomalie w strukturze przewożonego towaru. Funkcjonariusze przystąpili do wyładunku towaru i wtedy na 7 paletach znaleźli 2 miliony sztuk papierosów bez polskiej akcyzy o wartości 1,5 miliona złotych. Dla zamaskowania kontrabandy przemytnicy użyli także tzw. towaru przykrywkowego, którym w tym przypadku były butelki z tworzywa sztucznego i herbata w saszetkach.

📎  Przewoził ponad 2 tony tytoniu bez zgłoszenia. Ukrył telefon w skarpetce i tłumaczył się awarią

Obydwaj kierowcy zostali już przesłuchani, a jeden z nich został tymczasowo aresztowany. Śledztwo w tej sprawie prowadzi  Lubuski Urząd Celno-Skarbowy pod nadzorem prokuratury w Słubicach. Ze względu na dużą wartość towaru i ciążące na nim należności sprawcy mogą otrzymać karę wysokiej grzywny, karę pozbawienia wolności do 3 lat lub obie te kary łącznie.

Co o tym sądzisz? Dodaj komentarz