Prawie 300 kg bombę z czasów II wojny światowej odnaleziono w trakcie prac ziemnych na terenie posesji w Sarbiewie w gminie Zwierzyn. Niewybuch stwarzał zagrożenie dla ludzi w promieniu nawet półtora kilometra.

bomba z czasów ii wojny
300 kg bomba znaleziona w Sarbiewie w woj. lubuskim – fot. Policja.pl

Do znalezienia potężnego niewybuchu doszło podczas prac ziemnych na terenie Sarbiewa w powiecie strzelecko-drezdeneckim we wtorek, 28 kwietnia wieczorem. Jej właściciel podczas prac zauważył duży metalowy przedmiot, króry wyglądem przypominał bombę – i to nie byle jaką. Okazało się, że niewybuch to blisko 300 kg bomba z czasów II wojny światowej o promieniu rażenia nawet 1,5 km.

Zobacz:   Pożar w Żarach: "Prawdopodobną przyczyną było podpalenie". Sklep monopolowy spłonął doszczętnie

Mobilizacja służb, ewakuacja mieszkańców

Natychmiast po zweryfikowaniu sygnału zainicjowano całą procedurę i postawiono w stan mobilizacji służby oraz patrol saperski. Zabezpieczono teren a z uwagi na skalę zagrożenia, konieczna była również ewakuacji mieszkańców sąsiednich domów. Swoje domu musiało opuścić kilkadziesiąt osób.

Wezwany na miejsce patrol saperów specjalizujący się w w transporcie i zabezpieczeniu tego typu znalezisk musiał użyć specjalistycznego sprzętu do wyciągnięcia niewybuchu z ziemi. Bomba została przetransportowana specjalnym pojazdem w asyście Policji na poligon wojskowy.

Koordynacja działań sprawiła, że cała akcja została przeprowadzona sprawnie i przede wszystkim bezpiecznie – powiedział mł. asp. Tomasz Bartos z Komendy Powiatowej Policji w Strzelcach Krajeńskich.

Zobacz:   66-latka zgubiła się w lesie. Z pomocą przyszli policjanci

Po sprawdzeniu terenu mieszkańcy Sarbiewa mogli wrócić do swoich domów.