Po ponad dwóch miesiącach oczekiwania nadeszła umowa na budowę obwodnicy Drezdenka – etapu IV. Zarząd Dróg Wojewódzkich otrzymał ostateczną wersję dokumentu od Ministerstwa Infrastruktury w poniedziałek, 8 maja. – informuje Urząd Marszałkowski.

Jest długo oczekiwana umowa na budowę obwodnicy Drezdenka
Panorama Drezdenka – fot. Urząd Miejski Drezdenko, drezdenko.pl

Dofinansowanie do budowy etapu IV obwodnicy wynosi blisko 60 mln zł, a drugie tyle gwarantuje lubuski samorząd. Gdy tylko umowa na budowę obwodnicy Drezdenka zostanie podpisana rozpoczną się procedury wyłaniania wykonawcy. Zadanie będzie ogłaszane na terenie UE, a jego wartość to dziesiątki milionów złotych. Marcin Jabłoński z zarządu województwa lubuskiego podkreśla, że zależy im na jak najszybszej realizacji projektu.

Zobacz:   MKiŚ: Ograniczanie zakwitów złotej algi – spotkanie z Polskim Związkiem Wędkarskim

Brak reakcji ze strony ministerstwa spowodował, że Zarząd Województwa Lubuskiego był atakowany za brak działania, m.in. przez ministra Andrzeja Adamczyka. Jabłoński podczas konferencji prasowej w Gorzowie Wlkp. 20 kwietnia 2023 r. zapewniał, że samorząd przesłał wszystkie potrzebne dokumenty już ponad dwa miesiące temu i czeka na podpisanie umowy. Marszałek Elżbieta Anna Polak podkreślała, że projekt jest ważny dla regionu lubuskiego i został wpisany do Wojewódzkiego Programu Budowy i Modernizacji Dróg.

Warto zauważyć, że opóźnienia w realizacji inwestycji infrastrukturalnych nie są rzadkością w Polsce. Nierzadko są one powodowane przez biurokrację, brak koordynacji między różnymi instytucjami i wewnętrzne problemy urzędów. Jednakże, takie opóźnienia skutkują stratami, nie tylko finansowymi, ale również wizerunkowymi dla rządu i samorządów, których dotyczą.

Komentarze