W Strzelcach Krajeńskich odbyło się uroczyste podpisanie umowy na realizację budowy obwodnicy miasta. Obwodnica Strzelec Krajeńskich będzie pierwszą, która zostanie zrealizowana w województwie w ramach Rządowego Programu Budowy 100 obwodnic. W uroczystości uczestniczył Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Rafał Weber.

Obwodnica Strzelec Krajeńskich. Umowa na realizację budowy podpisana
fot. LUW/Portal Gov.pl

To radosny moment dla mieszkańców Strzelec i kierowców przemieszczających się krajową 22. Za chwilę dojdzie do podpisania umowy na obwodnicę, która jest niezwykle wyczekiwana i ma niesamowitą wartość w usprawnieniu transportu i komunikacji na DK 22. To również inwestycja, która podniesie jakość życia mieszkańców miasta – mówił minister w czasie uroczystości

Przez Strzelce Krajeńskie codziennie przejeżdża klika tysięcy pojazdów ciężkich. Wyprowadzenie ruchu poza teren miasta oznacza, że nie będą one niszczyły jego zabytkowej części, ani zakłócały miru domowego mieszkańców. Obwodnica Strzelec Krajeńskich doprowadzi również do znaczącego spadku emisji spalin.

Zobacz:   Nielegalny tytoń nie trafi na rynek. Skarb Państwa mógł stracić nawet 70 tysięcy złotych

Cieszę się, że po wielu latach pracy doszliśmy do tego momentu. Muszę wspomnieć, że w kwietniu 2018 roku podpisywaliśmy umowę na wykonanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego. To przygotowało podwaliny pod budowę obwodnicy. Dziś jesteśmy w kluczowym dniu i możemy zacząć odliczać do dnia oddania drogi. Dziękuję wojewodzie Dajczakowi za sygnalizowanie najpilniejszych potrzeb województwa lubuskiego. Nasze dyskusje spowodowały, że dziś się tu spotykamy – dodał minister Weber.

Obwodnica Strzelec Krajeńskich powstaje w ramach Rządowego Programu Budowy 100 obwodnic. Ma on rozwiązać główne problemy komunikacyjne i udrażniać ruch w mniejszych i większych miastach. W ramach programu wszystkie zadania uzyskały zabezpieczanie finansowe. Jeszcze do 2019 roku budowa obwodnicy Strzelec Krajeńskich nie miała takiego zabezpieczenia. Zgodnie z umową inwestycja ma zakończyć się w 2024 roku.

Zobacz:   Nielegalny tytoń nie trafi na rynek. Skarb Państwa mógł stracić nawet 70 tysięcy złotych

W Krajowym Programie Odbudowy Dróg i Autostrad stworzonym przez Rząd PO-PSL znalazły się inwestycje dla województwa lubuskiego takie jak obwodnica Strzelec Krajeńskich. Na projekty te nie zabezpieczono jednak środków finansowych. Po objęciu funkcji Wojewody Władysław Dajczak spotkał się wielokrotnie z Ministrem Infrastruktury i Budownictwa w tej sprawie.

Mam zaszczyt reprezentować Rząd Prawa i Sprawiedliwości w województwie lubuskim. Kiedy zostałem wojewodą pierwszą wizytę w Warszawie odbyłem właśnie u Ministra Andrzeja Adamczyka na temat obwodnic Krosna Odrzańskiego, Strzelec Krajeńskich i Kostrzyna nad Odrą. Dziś słychać wiele teorii na powstania obwodnicy. jednak  trzeba pamiętać, że zapisanie inwestycji to jedno, a sfinansowanie jej powstania to zupełnie co innego. Dziś, dzięki decyzjom Premiera Mateusza Morawieckiego i Ministra Andrzeja Adamczyka obwodnica będzie realizowana. Rok 2024 jest blisko i już niedługo wszyscy będziemy cieszyli się z jej powstania. Dziękuję za wdrażanie papierowych decyzji w życie i za przyznawanie im budżetów – podsumował wojewoda Władysław Dajczak w czasie wystąpienia.

Zobacz:   Nielegalny tytoń nie trafi na rynek. Skarb Państwa mógł stracić nawet 70 tysięcy złotych

Obwodnica Strzelec Krajeńskich będzie realizowana przez zielonogórski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad i wykona ją firma Colas Polska. Inwestycja powstaje w systemie „Zaprojektuj i zbuduj”. Obwodnica będzie miała ponad 7 km, 4 skrzyżowania i 2 przejścia dla zwierząt.