Żołnierze 151 blp w Skwierzynie uczestniczyli w bloku dzienno- nocnych szkoleń 101 batalionu wsparcia 1 Brygady Pancernej US ARMY. Szkolenia ogniowe odbywały się na pasie taktycznym w Wędrzynie.

Skwierzyńscy terytorialsi szkolili się z Amerykanami. Szkolenia ogniowe w Wędrzynie
Dzienno- nocne szkolenia ogniowe w ośrodku szkolenia poligonowego w Wędrzynie. Materiały prasowe – fot. 12 WBOT

Historia 101 batalionu wsparcia sięga 1918 roku i I wojny światowej. Batalion został wówczas zorganizowany we Francji a rok później, przeniesiony do stanu Kentucky. Podczas II wojny światowej Batalion wspierał 1. Dywizję Piechoty. Aktualnie mieści się w Fort Riley w Kansas. 1st Forward Support Battalion zapewnia wielofunkcyjną obsługę bojową 1. Brygady 1. Dywizji Piechoty (Zmechanizowanej). Wspierał m.in. operacje bojowe pk. Pustynna Tarcza i Pustynna Burza oraz operacje bojowe w Iraku. Od 2021 roku, w ramach operacji Atlantic Resolve, batalion stacjonuje w Skwierzynie.

W ostatnim tygodniu, Amerykanie realizowali dzienno- nocne szkolenia ogniowe w ośrodku szkolenia poligonowego w Wędrzynie. Do uczestniczenia w ćwiczeniu zaprosili tym razem 151 blp, który wchodzi w strukturę 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Tego typu wspólne zajęcia są bardzo atrakcyjne i pozwalają na wymianę doświadczeń. Kolejny raz mamy okazję uczestniczyć we wspólnym szkoleniu z amerykańskimi żołnierzami, dlatego mieliśmy szansę wykazać się znajomością sprzętu i uzbrojenia a także niektórych procedur – komentuje mł. chor. Jacek Klimanek, żołnierz 151 blp w Skwierzynie, uczestnik ćwiczenia.

Skwierzyński zespół szkoleniowy brał udział m.in. w szkoleniu z zakresu procedur ogniowych, strzelania z karabinu maszynowego M 240, M2 Browning czy karabinka podstawowego M4. Terytorialsi z kolei zapoznali żołnierzy sojuszników z karabinkiem MSBS Grot oraz warunkami służby i zadaniami Wojsk Obrony Terytorialnej.