Migranci w Wędrzynie systematycznie otrzymują ciepłą odzież, środki higieniczne oraz wszystkie potrzebne im podczas pobytu w ośrodku rzeczy. Pomoc taką dostarcza przede wszystkim Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. Na chwilę obecną w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Krośnie Odrzańskim oraz w Wędrzynie przebywa 667 cudzoziemców, których pobyt na terytorium Polski jest nielegalny.

Migranci w Wędrzynie otrzymują systematycznie pomoc materialną
fot. Straż Graniczna

Od momentu utworzenia dodatkowych pomieszczeń mieszkalnych w Wędrzynie, które zostały specjalnie zaadoptowane i dedykowane cudzoziemcom umieszczonym na podstawie postanowienia sądów w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców, funkcjonariusze Straży Granicznej zapewniają każdemu z migrantów ciepłą odzież, środki czystości oraz inne potrzebne im rzeczy. Wszystko to jest możliwe dzięki wsparciu Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej oraz ludziom dobrej woli.

Do tej pory Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej przekazał cudzoziemcom umieszczonym w ośrodku w Krośnie Odrzańskim, a przede wszystkim w Wędrzynie – ciepłą odzież, buty, klapki oraz bieliznę. Każdy z cudzoziemców został całkowicie ubrany w ciepłą odzież, czapki i szaliki. Ponadto cudzoziemcy zgłaszaj cały czas swoje potrzeby i każdorazowo otrzymują nowe, brakujące im części garderoby.

Zobacz:   Stop dla ochrony złoża! Apel o weto do Prezydenta RP Andrzeja Dudy

Systematycznie od września do rąk cudzoziemców trafiały także artykuły higieniczne (pasty i szczoteczki do zębów, pianki do golenia, żele pod prysznic), przybory szkolne, koce, ręczniki, herbata oraz kawa. Dostarczona została także cała paleta kapsułek do prania oraz 140 opakowań proszków do prania, z których korzystają migranci w Wędrzynie i Krośnie Odrzańskim mając do swojej dyspozycji pralki oraz suszarki mechaniczne.

Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej przeznaczył na pomoc już ponad 120 tysięcy złotych

Należy podkreślić, że cudzoziemcy są umieszczani w strzeżonych ośrodkach na podstawie postanowienia sądów. Oznacza to, że nie mogą tego ośrodka samodzielnie opuszczać. Migranci w Wędrzynie korzystają z pomieszczeń mieszkalnych, w których wcześniej kwaterowani byli żołnierze Wojska Polskiego oraz państw NATO biorący udział w szkoleniach realizowanych na terenie wędrzyńskiego poligonu. Cudzoziemcy mają zapewniony dostęp do wszelkich sanitariów, które specjalnie przed ich zakwaterowaniem zostały dostosowane.

Dla osób przebywających w tym ośrodku – wyłącznie mężczyzn – Straż Graniczna zorganizowała pełne wyżywienie w formie cateringu przygotowanego przez firmę zewnętrzną. Są to naprawdę urozmaicone i pełnowartościowe posiłki przygotowane zgodnie z preferencjami żywieniowymi. Na korytarzach koło swoich pokoi cudzoziemcy mają zainstalowane dystrybutory z woda mineralną.

Zobacz:   Pościg za kurierem z 37 migrantami na pace [wideo]

Części wspólne budynków takie jak łazienki, toalety i korytarze sprzątane są każdego dnia przez zewnętrzną firmę sprzątającą. Za porządek w swoich salach mieszkalnych odpowiedzialni są sami obcokrajowcy.

Migranci w Wędrzynie mają zapewnioną także stałą opiekę medyczną, a także dostęp do lekarza oraz specjalistów.

W ośrodku każdego dnia dyżur pełni ratownik medyczny posiadający odpowiednią wiedzę i wykształcenie medyczne by zapewnić doraźną pomoc. Ponadto kilka razy w tygodniu w ośrodku przyjmuje lekarz. Wszystkie nagłe przypadki wymagające interwencji specjalistów realizowane są poprzez karetki pogotowia z pobliskiego Sulęcina lub transport Straży Granicznej.  

Obcokrajowcy umieszczeni w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców mają zapewnioną pomoc tłumacza w trakcie postępowania administracyjnego, jak również zapewniana jest pomoc tłumacza w kontakcie z lekarzem czy psychologiem. W codziennych kontaktach z funkcjonariuszami wykorzystywane są umiejętności językowe funkcjonariuszy oraz cudzoziemców oraz z udogodnienia elektroniczne. Funkcjonariusze mówią w języku angielskim, rosyjski oraz niemieckim. Cudzoziemcy z reguły porozumiewają się również w tych językach.

Zobacz:   Pościg za kurierem z 37 migrantami na pace [wideo]

Jak informuje Straż Graniczna, funkcjonariusze pełniący służbę w ośrodku częstokroć namawiają cudzoziemców do kontaktu z organizacjami pozarządowymi w celu uzyskania porady prawnej w związku z uzyskiwaną przez nich dokumentacją czy prowadzonym postępowaniem administracyjnym.Co więcej odbywają się także spotkania ewidencyjne, podczas których chętni cudzoziemcy mogą uzyskać od funkcjonariuszy informacje dotyczące tego na jakim etapie jest prowadzone wobec nich postępowanie i jakie kroki wobec nich będą podejmowane.

Każdy z cudzoziemców informowany jest o możliwości kontaktu z organizacjami pozarządowymi w celu uzyskania porady prawnej. Listy organizacji pozarządowych, fundacji itp. są do dyspozycji cudzoziemców. Korzystają oni z tej możliwości i kontaktują się z prawnikami np. poprzez rozmowy telefoniczne lub za pomocą video rozmowy. Wówczas tłumacza zapewnia fundacja, prawnik ect.

Informacje o pomocy realizowanej przez Caritas można śledzić na tej stronie.