Okres tuż przed wakacjami to idealny moment na spotkania Policji i młodzieży, aby porozmawiać o współczesnych zagrożeniach. Jednym z nich, bez wątpienia jest handel ludźmi. Jeśli komuś wydaje się, że w XXI wieku ten temat nie istnieje, to jest w ogromnym błędzie.

Policjanci ostrzegają młodzież czym handel ludźmi i jak nie stać się ofiarą podczas wakacji
fot. KPP w Sulęcinie

Początek wakacji zbliża się wielkimi krokami. Pozostałe, ponad dwa tygodnie szkoły to doskonały czas, aby spotkać się z uczniami i porozmawiać o bezpieczeństwie podczas sezonu letniego. Dla jednych będzie to okres odpoczynku, dla drugich podjęcia, być może pierwszej pracy zarobkowej. Sulęcińscy policjanci dokładają wszelkich starań, aby młodzi ludzie u progu dorosłości nie zostali oszukani i nie stali się ofiarami przestępstwa. Dlatego też, jak co roku organizują spotkania mające na celu podniesienie świadomości młodzieży na czym polega handel ludźmi.

Handel ludźmi. Jak nie paść ofiarą

W pierwszej kolejności, mundurowi zawsze udzielają praktycznych rad, co do podjęcia samej pracy. Przykład? Sprawdzenie płacy minimalnej, w kraju, w którym planują podjąć zatrudnienie. Nie podpisywanie umów, które zostały sporządzone w obcym dla nich języku, czy w końcu nigdy ale to nigdy nie udostępnianie osobą trzecim dokumentów takich jak dowód osobisty i paszport. Ważną wskazówką dla naszych rozmówców, jest również tak zwane googlowanie przyszłego pracodawcy lub pośrednika, szczególnie korzystając z opinii zamieszczanych na forach czy w komentarzach na portalach społecznościowych.

Ostatnie spotkanie poruszające tematykę zapobiegania handlu ludźmi odbyło się we wtorek, 7 czerwca, w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych imienia Unii Europejskiej w Sulęcinie. Prócz prelegentów z sulęcińskiej Policji, wystąpili również przedstawiciele Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej oraz Nadleśnictwa Sulęcin. Każdy szczegółowo omówił istotne kwestie związane z szeroko pojętym bezpieczeństwem podczas wakacji.