Żołnierze mają za sobą kolejne aktywne dni. Tym razem instruktorzy postanowili, że część kulminacyjna ćwiczeń rotacyjnych odbędzie się w oparciu o Centralny Ośrodek Zurbanizowany w Wędrzynie. Zajęcia zdominowała taktyka w przestrzeniach zamkniętych.

OSPWL Wędrzyn kolejnym miejscem szkolenia skwierzyńskich terytorialsów
Materiały prasowe – fot. Justyna Szemberska

Potocznie „czarna taktyka”, to walka w przestrzeniach zamkniętych. Ta tematyka była przyswajana podczas ćwiczeń rotacyjnych.

Żołnierze tradycyjnie stawili się w koszarach wczesnym rankiem, pobrali niezbędny sprzęt i wyruszyli na zajęcia. Pierwszym elementem szkolenia był trening strzelecki na strzelnicy bojowej piechoty w Wędrzynie. Następnym punktem, który musieli osiągnąć żołnierze był OSPWL Wędrzyn (Ośrodek Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie). Terytorialsi realizowali zagadnienia z poruszania się w składzie kompanii lekkiej piechoty w terenie zurbanizowanym. Kolejnym zadaniem było podejście, przeszukanie, wzajemne ubezpieczanie, walka i przejście do obrony budynku (przygotowanie i prowadzenie obrony). Instruktorzy zwracali uwagę na działanie sekcji.

Zobacz:   Wojsko zorganizuje bezpłatne szkolenia z samoobrony dla kobiet. Zapisy już trwają, warto się pośpieszyć

OSPWL Wędrzyn kolejnym miejscem szkolenia skwierzyńskich terytorialsów

To kolejna faza naszego szkolenia w zakresie czarnej taktyki i pierwszy etap przygotowujący do obrony budynku. W czerwcu mam zamiar przeprowadzić szkolenie w pełnym wymiarze, realizując właśnie obronę budynku. Przyglądałem się żołnierzom podczas ćwiczeń rotacyjnych i z dumą przyznaję, że większość z nich dobrze poradziła sobie z zagadnieniami, jakie dla nich przygotowaliśmy. Silną stroną mojego zespołu są instruktorzy na których opieram przekaz wiedzy i umiejętności w szkoleniu – tłumaczy por. Damian Misterski, dowódca 3 kompanii lekkiej piechoty ze Skwierzyny.

Zobacz:   płk. Dariusz Wyrzykowski, nowy dowódca wielkopolskich terytorialsów objął stanowisko

Skwierzyński batalion wciąż przyjmuje w swoje szeregi ochotników. Chętni już teraz mogą skontaktować się za pośrednictwem Internetu z żołnierzem-headhunterem, który pomoże im rozpocząć procedurę. Jakie warunki trzeba spełnić, by wstąpić w szeregi batalionu? Osoby, które dotąd nie pełniły żadnej formy służby wojskowej, muszą odbyć szesnastodniowe szkolenie podstawowe („szesnastkę”), które kończy się egzaminem i przysięgą wojskową. Dla kandydatów, którzy mają przeszłość wojskową i są rezerwistami, skierowane jest szkolenie wyrównawcze („ósemka”). Ochotnik musi być pełnoletni.

Komentarze