Centralny Ośrodek Zurbanizowany w Wędrzynie (COZ) – to tutaj szkolili się razem międzyrzeccy piechocińcy i skwierzyńscy Terytorialsi. Żołnierze realizują wspólne szkolenie w ramach cyklu szkoleń zintegrowanych w terenie zurbanizowanym.

Wspólne szkolenie 17 WBZ i wielkopolskich Terytorialsów na poligonie w Wędrzynie
Wspólne szkolenie 17 WBZ i 12 WBOT w Wędrzynie – fot. materiały prasowe

Dla obu Brygad, wspólne ćwiczenia to już nie pierwszyzna. Współpraca między pododdziałami Wojsk Obrony Terytorialnej i Wojskami Operacyjnymi stała się czymś naturalnym. Tym razem areną szkoleniową były obiekty Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie. W ćwiczeniach brali udział żołnierze ze 151 batalionu lekkiej piechoty w Skwierzynie (12 WBOT) i zmotoryzowani z 7 batalionu Strzelców Konnych Wielkopolskich (17 WBZ). Zajęcia prowadzone były od wczesnych godzin porannych na COZ w Wędrzynie.

Zobacz:   182 ochotników rozpoczęło szkolenie w 12 Wielkopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej

Planowanie i prowadzenie obrony jest jednym z najważniejszych elementów szkolenia. Zajęcia mają na celu przygotować żołnierzy do działań zarówno podczas kryzysu, jak i operacji w trakcie otwartego konfliktu, dlatego działania w terenie zurbanizowanym są tak ważne – komentuje kierownik zajęć ppłk Piotr Sromala, dowódca ćwiczącego 7bSKW. Z kolei kpt. Dawid Grobelski – instruktor z 7bSKW tłumaczy: Walka w terenie zurbanizowanym, to jeden z najtrudniejszych elementów prowadzenia działań.

Pododdziały doskonaliły umiejętności taktyczne. Żołnierze musieli zrealizować poprawnie cztery zadania aby otrzymać pozytywną ocenę od dowódców i instruktorów.

Zobacz:   Zdali ostatni egzamin przed przysięgą

Wędrzyn: Wspólne szkolenie 17 WBZ i wielkopolskich Terytorialsów

To była doskonała okazja wymiany doświadczeń żołnierzy wojsk operacyjnych oraz obrony terytorialnej. Na co dzień szkolimy się według różnych programów i z innym przeznaczeniem. Warto jednak podkreślić, że wszyscy możemy wykonywać zadania w tym samym środowisku działań, terenie zurbanizowanym. Żołnierze wysoko ocenili jakość współpracy oraz przygotowanie do zajęć obu stron – wyjaśnia dowódca kompanii lekkiej piechoty ze 151 blp w Skwierzynie.

Pierwsze z zadań polegało na wykonaniu ubezpieczonego podejścia do budynku, wejścia do KTO Rosomak i wyjścia. Kolejnym epizodem było taktyczne wejście i wyjście z budynku oraz desant z pojazdu w ruchu z zajęciem pozycji i podejściem do budynku, który osłaniany był przez pojazd KTO Rosomak. Podczas ćwiczeń żołnierze używali środków pozoracji i amunicji ćwiczebnej.

Komentarze