W środę, 9 września, na terenie gminy Lubniewice przeprowadzone zostały ćwiczenia służb ratowniczych, których głównym celem było doskonalenie zasad współdziałania Policji, WOPR-u, Straży Leśnej oraz innych służb ratunkowych. Tegoroczny scenariusz postawił funkcjonariuszy przed poważnym wyzwaniem odnalezienia 5-letniego dziecka, które podczas chwilowej nieuwagi rodziców oddaliło się z plaży w nieznanym kierunku.

ćwiczenia służb ratowniczych
fot. Policja

9 września, tuż po godzinie 8.00 do Posterunku Policji w Lubniewicach zgłasza się roztrzęsiona kobieta, która informuje mundurowych o zaginięciu jej 5-letniego synka. Dziecko podczas chwilowej nieuwagi rodziców samowolnie oddaliło się z plaży nad jeziorem Lubiąż. Matka nie była w stanie określić kierunku, w jakim mógł udać się chłopiec. Brzmi przerażająco? Niestety takie scenariusze często pisze samo życie.

Zobacz:   Niewybuch w urzędzie i pożar Starostwa Powiatowego w Międzyrzeczu

Rola Policji i innych służb ratunkowych jest tutaj kluczowa, dlatego tak ważne jest ciągłe doskonalenie zasad współdziałania. Aby były one jak najbardziej efektywne niezbędne jest przeprowadzanie ćwiczeń. To właśnie podczas symulacji zagrożenia zdrowia i życia ludzkiego możliwe jest wypracowywanie algorytmów działania i wyciągnie wniosków. Kiedy niebezpieczeństwo jest realne, nie ma już na to czasu – każda sekunda jest bezcenna.

Tegoroczny scenariusz obejmował ogłoszenie alarmu dla całego stanu osobowego jednostki. Zadaniem mundurowych oraz Straży Leśnej było przeczesanie jak największej powierzchni lasu w poszukiwaniu chłopca. Na lądzie działał również policyjny pies Oskar wraz ze swoim przewodnikiem. Ponadto do akcji ruszyli funkcjonariusze Sezonowego Posterunku Wodnego w Lubniewicach przy wsparciu ratowników WOPR. Dzięki nowej policyjnej łodzi SPORTIS, możliwe było opatrolowanie newralgicznych punktów jeziora w bardzo krótkim czasie. Ćwiczenia zakończyły się odnalezieniem całego i zdrowego chłopca. W ocenie dowódcy operacji przeprowadzone ćwiczenia cechował przede wszystkim profesjonalizm, a także wzorowa współpraca służb ratowniczych, która jest gwarantem bezpieczeństwa dla wszystkich osób wypoczywających nad wodą.

Zobacz:   Szturm antyterrorystów w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim. Napastnik wziął zakładników

St. sierż. Klaudia Richter z Komendy Powiatowej Policji w Sulęcinie podkreśla, iż podczas tegorocznego sezonu letniego doszło do kilku sytuacji, podczas których mundurowi wykazali się ogromnym zaangażowaniem i doświadczeniem. Połączenie tych cech z wysokim poziomem współpracy m.in. właśnie ze Strażą Leśną i WOPR-em przyczyniło się do uratowania życia ludzkiego.