W Torzymiu uruchomiona została rehabilitacja po COVID-19 dla osób, które przebyły chorobę. Pierwsi pacjenci rozpoczęli turnus rehabilitacyjny w poniedziałek, 1 marca.

W Torzymiu ruszyła rehabilitacja po COVID-19
Rehabilitacja po COVID-19 w Torzymiu. Co zrobić, aby zostać przyjętym na oddział rehabilitacji pulmonologicznej? / Zdjęcie ilustracyjne – fot. Pexels

Pacjenci z ciężką i bardzo ciężką postacią choroby stanowią ok. 20 proc. wszystkich zdiagnozowanych przypadków. Mają zaburzenia czynności układu oddechowego oraz problemy z kończynami po zakończeniu hospitalizacji. Mogą również mieć problemy w prawidłowym funkcjonowaniu w społeczeństwie, a także zaburzenia psychiczne, takie jak zespół stresu pourazowego.

Pandemia COVID-19 to ogromne wyzwanie dla całej służby zdrowia. Poza bieżącymi działaniami, mającymi na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa, ważna jest również pomoc dla osób, które przebyły już tę chorobę i borykają się z jej uciążliwymi skutkami. Dlatego tak istotna jest rehabilitacja pacjentów z problemami ze strony układu oddechowego – mówi marszałek Elżbieta Anna Polak.

Rehabilitacja po COVID-19 w Torzymiu

Dla pacjentów, którzy przeszli COVID-19, realizowana jest rehabilitacja po COVID-19 przez Lubuskie Centrum Pulmonologii w Torzymiu w ramach prowadzonej w szpitalu rehabilitacji pulmonologicznej poszerzonej o zabiegi i ćwiczenia dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjentów, którzy chorobę przechodzili bardzo różnie i różne odczuwają jej skutki.

Zobacz:   2-letni Natan Marczak cierpi na nieuleczalną chorobę. Policjanci z Sulęcina spełnili marzenie chłopca

W poniedziałek, 1 marca, lecznica zaplanowała przyjęcie pierwszych 15 pacjentów. Kolejnych 15 ma rozpocząć turnus rehabilitacyjny we wtorek. Szpital zapewnia swoim pacjentom usługi rehabilitacyjne dostosowane do ich wydolności, możliwości i potrzeb – zajmuje się tym wykwalifikowany personel składający się zarówno z lekarzy różnych specjalności, jak i zespół doświadczonych rehabilitantów.

Polecamy: Kurs Akademia Zdrowych Nawyków. Rozpocznij przemianę i naucz się, jak zadbać o swoje zdrowie, ciało i umysł.

Rehabilitacja po COVID-19: 35 łóżek dla pacjentów w Torzymiu

Łącznie w zakresie rehabilitacji pulmonologicznej szpital posiada 35 łóżek. Znajdują się one w obiekcie zlokalizowanym w kompleksie leśno-parkowym, który wykorzystywany jest do prowadzenia w formie plenerowej ćwiczeń i zabiegów terapeutycznych. Sprzyja temu mikroklimat rzeki Ilanki, bardzo korzystny w leczeniu i rehabilitacji schorzeń pulmonologicznych.

Jak zapewnia dyrekcja szpitala, w razie potrzeby liczba łóżek będzie zwiększana.

Jak długo trwa rehabilitacja po COVID-19?

Długość pobytów w ramach rehabilitacji stacjonarnej określa NFZ. Turnusy trwają od 3 do 5 tygodni, przy czym rehabilitacja pulmonologiczna standardowo trwa 3 tygodnie i może być powtarzana w odstępach np. półrocznych, w zależności od potrzeb pacjenta. Choroby płuc najczęściej są przewlekłe i wymagają stałego leczenia, w tym także rehabilitacji minimum 1 raz w roku.

Zobacz:   Marsz dla Odry. W Cigacicach odbył się panel dyskusyjny „Żywa Odra”

Jak przebiega rehabilitacja po COVID-19

Kompleksowa rehabilitacja pulmonologiczna pacjentów po przebytym COVID-19 w Lubuskim Centrum Pulmonologii w Torzymiu obejmuje:

 • Kwalifikację do rehabilitacji, którą przeprowadzamy na wykorzystywanych obecnie modelach fizjoterapii oddechowej, po testach marszowych. Przedmiotowa rehabilitacja jest realizowana w zmodernizowanym w 2020 roku obiekcie, na oddziale rehabilitacji pulmonologicznej, który został wyposażony w sprzęt do kinezyterapii, fizykoterapii, treningów interwałowych oraz inhalatorium.
 • Trening fizyczny ogólno-kondycyjny, aby odbudować siłę i wytrzymałość głównych grup mięśniowych, osłabionych unieruchomieniem będącym skutkiem choroby, zwiększyć wydolność układu krążenia i oddechowego. Zajęcia odbywają się indywidualnie i w grupach, w salach gimnastycznych na sprzęcie rehabilitacyjnym oraz w terenie leśnym wokół ośrodka pod nadzorem fizjoterapeutów.
 • Fizjoterapię oddechową, w szczególności ćwiczenia oddechowe, nauka technik oddychania i właściwej pielęgnacji drzewa oskrzelowego, pozycje drenażowe, masaże i oklepywanie, techniki oczyszczania oskrzeli i efektywnego kaszlu. Fizjoterapia wspomagana jest zastosowaniem terapii manualnej oraz wybranych bodźców fizycznych np. laser, pole magnetyczne wysokiej intensywności.
 • Psychoterapia oraz techniki relaksacyjne nastawione na odprężenie psychofizyczne.
 • Edukacja w zakresie zdrowego stylu życia.
Zobacz:   LOT uruchamia połączenie lotnicze z Krakowa do Zielonej Góry

Co zrobić, aby zostać przyjętym na oddział rehabilitacji pulmonologicznej?

Warunkiem przyjęcia do oddziału rehabilitacji pulmonologicznej stacjonarnej jest:

 • Uzyskanie skierowania na rehabilitację pulmonologiczną wystawionego przez lekarza
  • oddziału pulmonologicznego, gruźlicy i chorób płuc, chirurgii klatki piersiowej, kardiologii, laryngologii, chorób wewnętrznych, alergologii, onkologii,
  • poradni gruźlicy i chorób płuc, rehabilitacji, alergologii, chirurgii klatki piersiowej, a następnie przesłanie do szpitala drogą mailową na adres: w.włoczysiak@szpitaltorzym.pl bądź pocztą tradycyjną
 • lub uzyskanie skierowania do poradni chorób płuc wystawionego przez lekarza rodzinnego, następnie przesłanie e-skierowania do szpitala drogą mailową na adres: r.rogowska@szpitaltorzym.pl bądź pocztą tradycyjną.

Pielęgniarką koordynującą przyjęcia pacjentów jest Ewa Góral, tel. 605 843 096.