Policyjny bieg po życie dziecka, który miał miejsce we wrześniu 2020 roku, jeszcze na długo pozostanie w pamięci dwóch sulęcińskich policjantów. Starszy sierżant Rafał Radecki oraz sierż. Łukasz Płonka uratowali życie 10-miesięcznego dziecka. Postawę funkcjonariuszy wyróżnił Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Mariusz Kamiński. Policjanci odebrali we wtorek wyróżnienia MSWiA.

Wyróżnienia MSWiA dla policjantów, którzy biegli do szpitala z 10-miesięcznym dzieckiem na rękach
Rafał Radecki i Łukasz Płonka odebrali wyróżnienia MSWiA – fot. KPP w Sulęcinie

W wtorek, 9 marca, Komendant Powiatowy Policji w Sulęcinie inspektor Mirosław Kędziora spotkał się z policjantami, którzy we wrześniu uratowali życie niespełna rocznego chłopca. Panowie wspólnie wrócili do chwil, w których to liczyła się każda sekunda.

Komendant w obecności Naczelnika Wydziału Prewencji, komisarza Romana Bylinowicza jeszcze raz pogratulował funkcjonariuszom ich postawy w imieniu własnym, ale przede wszystkim Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Mariusza Kamińskiego, który wyróżnił sulęcińskich policjantów grawertonami, na których umieszczone zostały piękne słowa o poświęceniu w niesieniu pomocy drugiemu człowiekowi.

Wyróżnienia MSWiA miały zostać wręczone podczas osobistego spotkania ministra z nagrodzonymi funkcjonariuszami ale pandemia zweryfikowała te plany i szef resortu zwrócił się do komendanta z prośbą o przekazanie podziękowań w jego imieniu.

Policyjny bieg po życie dziecka

Przypomnijmy historię, która miała miejsce wrześniowego popołudnia 2020 roku. Starszy sierżant Rafał Radecki wraz z sierżantem Łukaszem Płonką patrolowali ulice Emilii Plater w Sulęcinie. Gdy wjechali na parking pobliskiego marketu, ze sklepu wybiegli przerażeni rodzice z małym dzieckiem na rękach rozpaczliwie wołając o pomoc. Mundurowi postanowili zabrać rodziców i dziecko do radiowozu i na sygnałach udali się do Szpitala Powiatowego w Sulęcinie.

Na ostatnich metrach policjant przejął chłopca z rąk matki i ze wszystkich sił biegł z nim w kierunku oddziału ratunkowego gdzie czekał już zespół medyczny, który zdołał ustabilizować funkcje życiowe dziecka. Policyjny bieg po życie dziecka został zarejestrowany przez szpitalny monitoring.