Ćwiczenia z zakresu ratownictwa poszukiwawczo-ratowniczego, wysokościowego oraz medycznego, odbyły się w dniach 27-29 października na terenie gminy Świebodzin. Ćwiczenia „Bunkier 2021” odbyły się na trzech zmianach służbowych w obiekcie poniemieckiego bunkra nr 706 znajdującego się niedaleko ujścia kanału Paklica do jeziora Paklicko Wielkie.

Bunkier 2021 - ćwiczenia służb ratowniczych pod Świebodzinem
fot. KP PSP w Świebodzinie, gov.pl

Scenariusz zakładał, że postronna osoba wpadła do uszkodzonego bunkra doznając obrażeń. Zadaniem ratowników było zabezpieczenie i wydobycie poszkodowanej osoby. Założenie proste i można by rzec, że dla wyszkolonych ratowników nic trudnego. A jednak diabeł tkwi w szczegółach.

Stara maksyma mówi: Im więcej potu na ćwiczeniach tym lepsi w działaniu

Aby dotrzeć do poszkodowanego, strażacy musieli użyć technik linowych w celu zabezpieczenia ratowników podczas dojścia do poszkodowanego i jego ewakuacji. Ponadto ze względu na naruszoną konstrukcję bunkra konieczne było wykorzystanie technik stabilizacyjnych zabezpieczających naruszona konstrukcję. Po dojściu do poszkodowanego okazało się, że po upadku w ciało poszkodowanego wbił się jeden z wystających prętów betonowej konstrukcji.

Bunkier 2021: Ćwiczenia służb ratowniczych pod Świebodzinem

Ćwiczenia takie jak Bunkier 2021 zawsze mają na celu doskonalenie i wypracowanie algorytmów postępowania w trudnych akcjach ratowniczych. Strażacy podczas przeprowadzonego ćwiczenia rozpatrywali rożne warianty dojścia, zabezpieczenia, udzielenia pomocy i ewakuacji osoby poszkodowanej. Nabyte doświadczenia w znaczący sposób przyczyniają się do poprawy i profesjonalizacji taktyki działań podczas realnych zdarzeń.