Świebodzińscy strażacy odbyli ćwiczenia z gaszenia pożarów wenętrznych. Scenariusz ćwiczeń, które przeprowadzono 20 stycznia, zakładał pożar w piwnicy wielorodzinnego budynku mieszkalnego.

Świebodzin: Strażacy ćwiczyli pożar w piwnicy
fot. KP PSP w Świebodzinie

Przeprowadzone w czwartek, 20 stycznia, ćwiczenia z taktyki gasznia pożarów wewnątrz budynków w świebodzińskiej Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej zakładał pożar w piwnicy budynku mieszkalnego gdzie przebywało dwóch mężczyzn. Jeden z nich w wyniku dużego zadymienia i podtrucia gazami pożarowymi zasłabł, drugi wydostał się samodzielnie na zewnątrz budynku i zaalarmował służby ratownicze. Widząc dojeżdżające zastępy straży na miejsce zdarzenia zgłaszający wbiega ponownie do zadymionej piwnicy, gdzie traci orientację w dymie i staje się drugą osobą poszkodowaną.

Zobacz:   Szturm antyterrorystów w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim. Napastnik wziął zakładników

Pożar w piwnicy: Ćwiczenia Świebodzińskiej JRG

Zadaniem ratowników było zabezpieczenie miejsca zdarzenia i rozpoznanie sytuacji pożarowej oraz ewakuację ze strefy niebezpiecznej osób poszkodowanych lokalizację i ugaszenie pożaru. Ewakuowanym mężczyznom udzielono kwalifikowanej pierwszej pomocy medycznej do czasu przyjazdu zespołów ratownictwa medycznego.

Ćwiczenia tego typu mają na celu doskonalenie i wypracowanie algorytmów postępowania w akcjach ratowniczych. Strażacy rożne warianty dojścia, zabezpieczenia, udzielenia pomocy i ewakuacji osoby poszkodowanej. Nabyte doświadczenia w znaczący sposób przyczyniają się do poprawy i profesjonalizacji taktyki działań podczas realnych zdarzeń.