W ostatnich dniach stycznia w Lubrzy służby ratownicze odbywały ćwiczenia na jeziorze Goszcza, z zakresu ratownictwa wodnego i lodowego dla strażaków ratowników jednostek OSP.

Lubrza: Ćwiczenia na jeziorze Goszcza
fot. KP PSP w Świebodzinie

Ćwiczenia na jeziorze Goszcza przeprowadzili 29 stycznia, funkcjonariusze SGRW-N Centrum COO z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Świebodzinie. Do zaprezentowania organizacji i prowadzenia działań z zakresu ratownictwa wodnego i lodowego wykorzystano sprzęt posiadany przez jednostki OSP. Pomimo niesprzyjających warunków i braku pokrywy lodowej udało przeprowadzić się różne warianty podjęcia poszkodowanych z wody.

Ćwiczenia miały sprawdzić przygotowania strażaków ratowników do prowadzenia działań ratowniczych na zamarzniętych akwenach, udostkonalić zasady użycia sprzętu podczas prowadzenia tego typu akcji ratowniczych, współdziałania oraz asekuracji ratowników i osób poszkodowanych, utrwalić zasady udzielania pomocy i ratowania tonących po załamaniu tafli lodowej przy pomocy dostępnego sprzętu na miejscu działań oraz będącego na wyposażeniu Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej.

W ćwiczeniu uczestniczyły zastępy z: JRG PSP w Świebodzin, OSP Niekarzyn, OSP Rusinów, OSP Jemiołów, OSP Szczaniec, OSP Dąbrówka Wlkp., OSP Rzeczyca, Świebodziński WOPR oraz funkcjonariusze Komendy Powiatowej PSP w Świebodzinie. Ćwiczenia ratownicze w Lubrzy obserwowały Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze z Toporowa i Lubrzy, z którymi w ramach prewencji społecznej omówiono zasady bezpieczeństwa na zamarzniętych akwenach.