Dwóch mieszkańców gminy Szczaniec na terenie powiatu świebodzińskiego podczas pogłębiania studni natknęło się na niewybuch z czasów II wojny światowej, na miejsce skierowany policjantów z Nieetatowej Grupy Rozpoznania Minersko-Pirotechnicznego ze Świebodzina.

granat moździerzowy
fot. Policja.pl

Mężczyźni zachowali się bardzo odpowiedzialnie i natychmiast powiadomili służby. Na miejsce stawiły się jednostki Policji oraz Straży Pożarnej – mówi mł. asp. Marcin Ruciński z Komendy Powiatowej Policji w Świebodzinie. Niewybuchem znalezionym na posesji okazał się być granat moździerzowy z czasów II wojny światowej. Na miejsce wezwano patrol saperów z Krosna Odrzańskiego. Do czasu ich przyjazdu zabezpieczeniem niewybuchu i terenu wokół znaleziska zajęła się Policja wraz ze strażakami z PSP i OSP.

Zobacz:   Zaginął Grzegorz Piasecki z Żagania. Nie ma z nim kontaktu od ponad tygodnia

Na czas akcji usuwania pocisku i sprawdzenia czy studnia nie zawiera więcej wojennych pamiątek, ewakuowano mieszkańców pobliskich budynków, którym schronienie zapewniły władze gminy.

W ziemi wciąż pozostaje wiele niebezpiecznych powojennych pamiątek, które pomimo upływu lat wciąż są niebezpieczne. W przypadku znalezienia niewybuchu nie należy go dotykać. Należy natychmiast powiadomić odpowiednie służby dzwoniąc pod numer alarmowy 112.