Złodzieje i oszuści ciągle poszukują nowych sposobów, aby okraść naiwnych ludzi, w tym także osoby starsze, które często padają ofiarą oszustw, których nie są świadome. Jak wynika z ostatniego zdarzenia, do którego doszło w gminie Skąpe, seniorka straciła 6 tysięcy złotych, bo uwierzyła kobiecie, która pod pretekstem uleczenia jej chorych nóg oszukała ją metodą „na znachora”.

84-latka oszukana metodą "na znachora"
fot. Unsplash

Jak przekazała Policja, do mieszkania seniorki z gminy Skąpe weszła kobieta, podając się za znachorkę, obiecując, że wyleczy jej chore nogi. Starsza kobieta podstępem została namówiona do przekazania swoich oszczędności, które przez rzekomą znachorkę zostały schowane do koszuli nocnej, a następnie miały być odłożone na 3 dni, co miało wpłynąć leczniczo na  jej chore nogi. Po jej wyjściu kobieta postanowiła sprawdzić pozostawioną koszulę nocną, w której jak się okazało nie było pieniędzy. Straty, jakie w tym konkretnym przypadku poniosła osoba starsza to 6 tysięcy złotych.

Zobacz:   11-latek ofiarą wymuszenia rozbójniczego w centrum Gorzowa Wlkp.

Skąpe: 84-latka oszukana metodą „na znachora”

Nie jest to pierwszy przypadek oszustwa i niestety nie będzie ostatni, jeśli nie podejmiemy działań, aby chronić osoby starsze. Dlatego tak ważne jest, aby edukować osoby starsze o różnych sposobach oszustw i przekazywać im informacje na temat tego, jak rozpoznać próby oszustwa i unikać ich. Profilaktyka jest kluczem do zapobiegania przestępstwom, w tym oszustwom na osoby starsze.

Policja zwraca się z apelem do wszystkich, a w szczególności do osób starszych, by nie wpuszczać nieznajomych osób do swojego domu czy mieszkania, którzy oferują różnego rodzaju usługi, w tym leczenie, sprzedaż urządzeń domowych, pobieranie odczytów, naprawy awarii itp. A jeśli już otworzyliśmy drzwi obcym, warto zachować wzmożoną czujność.

Co o tym sądzisz? Zostaw komentarz