W wyniku wypadku drogowego, do którego doszło w Świebodzinie dwie osoby z obrażeniami w postaci złamania ręki oraz złamań łopatek trafiły do szpitala. Obaj uczestnicy wypadku to rowerzyści. Zderzyli się oni na ścieżce rowerowej.

zderzenie rowerzystów
fot. Pixabay

Zajechanie drogi rowerzyście, zderzenie się z nim lub też w inny sposób spowodowanie jego upadku doprowadzić może do poważnych konsekwencji. Sami rowerzyści również powinni zwracać na to uwagę, ponieważ poruszając się po chodniku, mogą zderzyć się z pieszym.

Przykładem jest wypadek, do którego doszło na ścieżce rowerowej w Świebodzine w sobotę, 16 maja około godziny 14:00. Dwóch rowerzystów jadących z przeciwnych kierunków zderzyło się a siła uderzenia była na tyle duża, że w jednym z rowerów pękł amortyzator. Obaj rowerzyści trafili do szpitala. Pierwszy z nich, 48-latek, który z nieustalonej przyczyny zjechał na tor jazdy, którym nadjeżdżał drugi rowerzysta, doznał złamania ręki oraz łopatki. Drugi z uczestników wypadku, 28-latek, doznał złamania łopatki.

Zobacz:   Katarzyna Piasecka w Świebodzinie z programem stand-up comedy "MOJE TABU"

Policyjne statystyki donoszą, że wypadki z udziałem rowerzystów często wynikają z dwóch przyczyn:

  • Bagatelizowania rowerzystów przez kierujących pojazdami mechanicznymi, np. podczas omijania, lub też przy manewrach wjazdu lub wyjazdu z w bocznej drogi
  • Bagatelizowania przepisów przez kierujących rowerami, np. kiedy z dość dużą prędkością poruszają się chodnikiem, zjeżdżają z chodnika na jezdnie bez sygnalizowania i upewnienia się, czy manewr jest bezpieczny