Zniszczona nawierzchnia lub infrastruktura drogowa w miejscowościach to często wina kierujących niestosujących się do ograniczeń tonażowych. Poza wyjątkami, do większości zakładów wyznaczone są odpowiednie trasy, którymi mogą dojechać ciężarówki. Zaklinowanie się takiego pojazdu może doprowadzić również do paraliżu ruchu w mieście. Dlatego tez Policja wraz z Inspekcją Transportu Drogowego prowadzą regularnie kontrole takich pojazdów w mieście.

ciężarówki w mieście
fot. Policja

Współpracując z Inspekcją Transportu Drogowego policjanci ze Świebodzina sprawdzają między innymi czas pracy i trzeźwość kierujących oraz stan techniczny prowadzonych przez nich ciężarówek. – Kierując dużym, wielotonowym zestawem pojazdów musimy w szczególności kontrolować w jakim stanie są takie elementy jak układ hamulcowy czy też opony. Pojazdy te bowiem pokonują miliony kilometrów, a ponadto ich ciężar sprawia, że części te zużywają się dużo szybciej niż w autach osobowych. – podkreślają policjanci.

Zobacz:   122 km/h na „pięćdziesiątce” - kierowca stracił prawo jazdy

Ciężarówki w mieście

Równie istotnym jest stosowanie się do przepisów związanych z ograniczeniami w miejscowościach. Poza wyjątkami, tego typu auta mają wyznaczone drogi dojazdu do zakładów. Ma to przede wszystkim uchronić istniejącą infrastrukturę, która jest nieprzygotowana na tak ciężkie i gabarytowo wielkie pojazdy. Również w wąskiej, miejskiej zabudowie nie wszędzie jest możliwość bezpiecznego przejazdu takich aut. Mogą one sparaliżować ruch w znacznej części miasta, gdy zaklinują się w wąskich uliczkach. Dlatego też Policja wraz z ITD regularnie kontrolują stosowanie się do przepisów przez kierujących pojazdami ciężarowymi w mieście.

Zobacz:   Ciężarówki z odpadami pod lupą ITD

W ostatnich dniach kilku kierowców ciężarówek zostało ukaranych za niestosowanie się do zakazu poruszania się pojazdów powyżej 12 ton. Na kierujących nałożono mandaty karne w kwocie po 500 zł. Ponadto, podczas jednej z kontroli funkcjonariusze ITD ujawnili pojazd, którego opony były w opłakanym stanie. Taki samochód poruszając się po drodze stwarzał zagrożenie.

Funkcjonariusze zapowiedzieli, że takie wspólne działania Policji i ITD będą regularnie powtarzane, aby dbać o bezpieczeństwo na drogach.