W niedzielę, 27 września, na autostradzie A2 w województwie lubuskim doszło do wypadku drogowego. Samochód którym podróżowało pięć osób, uderzył w bariery. Kierowcy utworzyli dla służb tzw. Korytarz Życia na autostradzie A2, którym Policja, Straż oraz Pogotowie błyskawicznie dotarły do poszkodowanych. – To już kolejny raz, kiedy kierowcy w województwie lubuskim dają przykład właściwej reakcji w takich momentach. – zaznaczają policjanci i publikują w sieci film, jako wzór jak to powinno wyglądać.

korytarz życia na autostradzie a2
fot. Policja

Prawdopodobnie przyczyną było zmęczenie i przyśnięcie kierującego. Jest to jedno z wielu zdarzeń, do których dochodzi na drogach na całym świecie. W takich chwilach najważniejszym jest, aby pomoc do poszkodowanych dotarła w jak najkrótszym czasie. W szczególności na drogach ekspresowych czy autostradach, gdzie dojazd od boku jest utrudniony przez ogrodzenia, ważne jest prawidłowe zachowanie osób, które najada na zdarzenie i staną w korku. – mówi mł. asp. Marcin Ruciński z KPP w Świebodzinie. – Kierowcy stojący w korkach z powodu wypadków, ustawiając się na boki tworzą tzw. Korytarz Życia utworzą w środku przejazd, którym służby ratunkowe mogą dotrzeć do poszkodowanych i udzielić im pomocy. – tłumaczy.

Zobacz:   Sceny jak z filmu na osiedlu w Świebodzinie. Mężczyzna z rewolwerem usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa

W trakcie dojazdu na miejsce zdarzenia policjanci ze Świebodzina, z Lubuskiej Grupy SPEED, nagrali przykład tego jak powinni zachować się kierujący. Samochody były ustawione w rzędach po lewej i prawej stronie w taki sposób, że służby nie miały najmniejszych problemów z błyskawicznym dotarciem do miejsca zdarzenia.

Korytarz życia na lubuskim odcinku autostrady A2, 27 września 2020 – wideo: Policja

Jednakże do pochwał dla zachowania należy dołożyć pewną przestrogę. Część osób nierozważnie, z ciekawości, by zobaczyć wielkość korka lub co się wydarzyło, wychodzi do środka jezdni. Jest to bardzo niebezpieczne, a ponadto spowalnia dojeżdżające służby ratunkowe, które muszą uważać, czy zza pojazdu ktoś nie wejdzie na trasę przejazdu. Zwęża to również miejsce przejazdu dla radiowozów. – Prosimy pamiętać, iż od grudnia ubiegłego roku tworzenie korytarza życia jest obowiązkiem. – dodaje Ruciński.

Zobacz:   „Program przystankowy” poprawi dostęp do kolei w regionie - w Lubuskiem obejmie 6 lokalizacji

Zachęcamy do nadsyłania listów i Waszych publikacji. Regioneo.pl to miejsce w którym możecie podzielić się sprawami, które Was interesują lub bulwersują oraz zwrócić uwagę na problemy, którymi warto się zająć i przedstawić opinii publicznej. Opublikujemy Twój materiał. Prześlij swój news lub artykuł klikają tutaj lub wysyłając list na adres redakcja@regioneo.pl