Blisko 70 tysięcy złotych utracił mieszkaniec powiatu świebodzińskiego, chcąc zainwestować w Bitcoin. Udostępnił dane do swojego konta oszustowi, a ten zaciągnął na niego zobowiązania. Poznaj sposoby działania oszustów i nie daj się oszukać w sieci.

Chciał inwestować w Bitcoin a stracił 70 tys. zł
Kryptowaluta Bitcoin – fot. Pixabay

Uzyskiwanie danych personalnych lub danych do logowania w różnych serwisach poprzez wprowadzanie w błąd, lub za pomocą złośliwego oprogramowania to dziś częste sposoby działania oszustów. Aby móc się przed nimi chronić należy stosować się do kilku zasad bezpieczeństwa, ale przede wszystkim ograniczyć zaufanie. Jedną z podstawowych zasad jest ochrona danych. Nigdy, żadna uczciwa firma nie poprosi nas o podanie danych do logowania na konto, zarówno te bankowe, jak i do serwisów społecznościowych.

↓ Kontynuuj czytanie po reklamie ↓
📎  Lubuskie: 9 mln zł na zajęcia dla dzieci i dodatkowe miejsca w żłobkach

Jak (nie)inwestować w Bitcoin

Jeden z mieszkańców powiatu świebodzińskiego nie zastosował się do tej zasady. Został przekonany o możliwości dołączenia do intratnej inwestycji w Bitcoin czyli kryptowalutę. Mężczyzna przekazał dane dostępowe do swojego konta bankowego, w celu przeprowadzenia uwierzytelniających operacji oszustowi, który zaciągnął na jego osobę kredyty. Poszkodowany utracił w ten sposób około 70 tysięcy złotych.

Fałszywe e-maile

Nie jest to jedyny sposób działania oszustów. Kolejnym popularnym sposobem działania są fałszywe maile. Oszuści podszywają się pod popularne serwisy bądź firmy kurierskie. W pierwszym z przypadków w treści e-maila znajdziemy informacje, o trudności z kontaktem i konieczności uregulowania zaległości, inaczej nasz dostęp do serwisu zostanie zablokowany. W drugim przypadku, w wiadomości od firm kurierskich zobaczymy informację o braku możliwości odnalezienia naszego adresu, przez co nie można dostarczyć przesyłki. W obu przypadkach nie wolno wchodzić w żaden z linków/odnośników. Przekierują nas one na stronę do złudzenia przypominającą oryginalną, a następnie poprzez złośliwe oprogramowanie podczas próby logowania do serwisu lub do banku wykradną nasze dane dostępowe.

📎  Sekundy od tragedii. Udaremniona próba samobójcza w Świebodzinie
Pamiętajmy:
  • Nigdy i nikomu nie przekazujemy naszych danych służących do logowania do żadnego serwisu
  • Weryfikujemy nietypowe maile ponaglające do spłaty rzekomego zadłużenia lub braku możliwości dostarczenia przesyłki poprzez np. infolinię danej firmy. Nie stosujemy do tego danych kontaktowych podanych w mailu – sami wyszukujemy w sieci!
  • Nie wchodzimy w nieznane nam linki, mogą podczas przekierowania instalować złośliwe oprogramowanie służące do wykradania naszych danych
  • Zawsze przed przekazaniem jakichkolwiek pieniędzy upewniamy się, kim jest nasz rozmówca