Nie zapłaciłeś grzywny? Możesz zostać zatrzymany w najmniej oczekiwanym momencie. Często zdarza się, że zatrzymany, który zignorował nakaz wpłaty grzywny lub naprawy wyrządzonej szkody i całkowicie już zapomniał o sprawie, nie wie o tym, że jest poszukiwany.

Nie zapłaciłeś grzywny? Lepiej zapłać, możesz być poszukiwany!
Nie zapłaciłeś grzywny? Warto rozważyć spłatę w jak najkrótszym terminie – fot. Policja

O tym, że jednak nie warto nie wykonywać wyroku sądu przekonał się 32-letni mieszkaniec Świebodzina. Dokładnie w Wigilię, kiedy dokonywał zakupów, został rozpoznany przez jednego z policjantów będącego po służbie. Zawiadomił on patrol i mężczyzna został błyskawicznie zatrzymany. Karą zastępczą wymierzoną przez sąd w jego przypadku jest 15 dni aresztu. Święta Bożego Narodzenia oraz sylwestra zamiast z bliskimi, mężczyzna spędzi w celi.

↓ Kontynuuj czytanie po reklamie ↓
📎  Lubuskie: 9 mln zł na zajęcia dla dzieci i dodatkowe miejsca w żłobkach

Taka nieprzyjemna sytuacja może spotkać każdego, kto uchyla się od wykonania wyroku sądu. Często zdarza się, że zatrzymany nawet nie wie o tym, że jest poszukiwany. Sprawa często wychodzi na jaw dopiero w trakcie zakupów, kontroli drogowej, na urlopie itp. Jeśli więc nie zapłaciłeś grzywny, warto rozważyć spłatę w jak najkrótszym terminie.

W przypadku, kiedy ktoś decyduje się zignorować sądowy wyrok i nie wykonuje wymierzonej kary, sąd ma prawo zastosować zastępczą karę w postaci pozbawienia wolności. W zależności od wysokości grzywny, ustalana jest ilość dni pozbawienia wolności. Wtedy taka osoba staje się poszukiwana. W przypadku kontroli lub kiedy gdy zostanie się rozpoznanym, policjanci zobligowani są do zatrzymania i doprowadzenia do aresztu lub zakładu karnego. Co prawda jest jeszcze szansa na zapłacenie zaległej kary ale nie zawsze dysponuje się w takich chwilach odpowiednimi środkami.

📎  Nowy ambulans dla Nowego Szpitala w Świebodzinie