Sanepid zamknął klub w Świebodzinie. W związku ze stwierdzeniem nieprawidłowości podczas ubiegłotygodniowej kontroli lokal nie może się otworzyć. Państwowa Inspekcja Sanitarna wydała nakaz natychmiastowego zaprzestania jego działalności.

Sanepid zamknął klub w Świebodzinie. Klauzula ma rygor natychmiastowej wykonalności
Sanepid zamknął klub w Świebodzinie. Zdjęcie ilustracyjne – fot. archiwum Żary24 online

Kontrolę sanitarną jednego z klubów w Świebodzinie, PIS przeprowadziła w sobotę, 23 stycznia. W jej wyniku Sanepid zamknął klub w Świebodzinie wydając nakaz zaprzestania jego działalności. Klauzula ma rygor natychmiastowej wykonalności zaś wokół samej kontroli i sposobu jej przeprowadzenia narosło w Internecie wiele kontrowersji.

W uzasadnieniu ponad stwierdzoną możliwość rozprzestrzeniania się wśród uczestników SARS-CoV-2 wymienione są również inne naruszenia. Jak podano, ma to związek z naruszeniami, między innymi polegającymi na uruchomieniu obiektu wbrew ograniczeniom tego typu działalności w związku z wystąpieniem stanu epidemii na terenie kraju jak i niezapewnieniu odpowiednich warunków sanitarnych.

Zobacz:   Podejrzany o kradzieże paliwa 22-latek zatrzymany przez policjanta po służbie

Z racji tego, iż wielu z Was nie mogło wziąć udziału w I Edycji Budowania Struktur Partii Strajk Przedsiębiorców organizujemy II EDYCJĘ! Do zobaczenia w sobotę, 30 stycznia. Spotkanie zaczyna się o 21:00. – napisano jeszcze w piątek, 29 stycznia, na fanpage świebodzińskiego klubu. Wszystko wskazuje jednak na to, że spotkanie jednak się nie odbędzie.

Przypomnijmy, w Polsce z powodu epidemii koronawirusa obowiązuje – obecnie, bo sytuacja zmienia się dynamicznie – całkowity zakaz działalności m.in. klubów nocnych i dyskotek. Jednak zgodnie z Wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 27 października 2020 r. II SA/Op 219/20 bez wprowadzenia stanu klęski żywiołowej rząd nie może zakazać określonych zakresów działalności.

Zobacz:   36-latka zasłabła na chodniku. Do szpitala pojechała radiowozem, najbliższa karetka była za daleko

W związku, z tym, że obowiązujące obostrzenia mają wątpliwe podstawy prawne lub, jak czytamy w kolejnych orzeczeniach sądów, nie mają ich wcale, wiele firm, wbrew zakazom, decyduje się na wznowienie działalności. Informacje o otwartych mimo panujących obostrzeń można znaleźć na interaktywnej mapie wolnego biznesu, która pojawiła się w sieci.