Dobra wiadomość dla mieszkańców powiatu świebodzińskiego. Powstanie nowa ścieżka rowerowa między Świebodzinem a Szczańcem. 31 maja aneks do umowy na jej budowę podpisał Marcin Jabłoński, członek zarządu Województwa Lubuskiego.

Będzie nowa ścieżka rowerowa między Świebodzinem a Szczańcem
Nowa trasa rowerowa połączy Szczaniec ze Świebodzinem – fot. Pixabay

Cieszę się, że podpisujemy dziś kolejną umowę w ramach szeroko zakrojonych działań, związanych z ochroną środowiska i zmniejszaniem tzw. niskiej emisji. Łącznie podpisaliśmy już umowy o wartości blisko 120 milionów złotych. Dzięki temu powstało prawie 180 kilometrów ścieżek. Dzisiaj poszerzamy siatkę połączeń na tym terenie, pomiędzy gminami Świebodzin i Szczaniec. Myślimy już o tym, by w najbliższej przyszłości ze środków tzw. nowej perspektywy unijnej, z nowego programu, który prawdopodobnie będzie się nazywał „Fundusze unijne dla województwa lubuskiego”, kontynuować tego typu działania. Zarówno jeśli chodzi o ochronę środowiska, ograniczanie tzw. niskiej emisji, jak i dalszą rozbudowę sieci ścieżek rowerowych, z uwagi na turystykę, którą chcemy dalej rozwijać – powiedział w poniedziałek w Szczańcu, członek zarządu, Marcin Jabłoński.

Zobacz:   Nowe tablice informacyjne i edukacyjne na terenie obszarów Natura 2000 w Lubuskiem

Projekt którego przedmiotem jest budowa sieci ścieżek rowerowych na terenie Gminy Szczaniec i Gminy Świebodzin wart jest ponad 6 mln zł. Jego głównym celem jest ograniczenie niskiej emisji zanieczyszczeń z sektora transportu poprzez rozwój infrastruktury rowerowej na terenie powiatu świebodzińskiego.

Nowa ścieżka rowerowa między Świebodzinem a Szczańcem będzie miała długość ok. 9,1 km o obejmie również swoim przebiegiem miejscowości Lubinicko i Kupienino (gm. Świebodzin) oraz Jerzyce i Szczaniec (gm. Szczaniec). Na trasie powstanie również mała architektura.

Trasy rowerowe w Lubuskiem – Całe województwo objęte siatką połączeń

Jak dodaje Marcin Jabłoński, obecnie dobiegają końca prace nad diagnozą i szczegółowym opisem wszystkiego, co posiadamy na terenie naszego regionu. – Jeśli chodzi o ścieżki rowerowe, to wszystko dzieje się w ramach polsko-niemieckiego projektu Odra Velo finansowanego z funduszy Interreg. Gdy będziemy już mieli tę szczegółową diagnozę, przygotujemy projekt i plan działań na najbliższy czas. Tak, aby całe województwo lubuskie objęte było powiązaną ze sobą siatką połączeń rowerowych – zapewnił Marcin Jabłoński.

Zobacz:   Katarzyna Piasecka w Świebodzinie z programem stand-up comedy "MOJE TABU"

Gratuluję Gminie Szczaniec i panu burmistrzowi Świebodzina dobrej współpracy i podejmowania działań i wysiłków, które pozwoliły nam zwiększyć środki i poszerzyć ten projekt o kolejne kilometry ścieżek rowerowych. Dużo się dzieje pozytywnych rzeczy w tej okolicy. Widzimy pozytywne zmiany, jakie zachodzą w Świebodzinie w ostatnim czasie. Powstające nowe zakłady pracy i mnóstwo nowych miejsc pracy. Mam nadzieję, że wielu z tych pracowników, którzy podejmą pracę w nowo tworzących się dużych firmach, będą do pracy dojeżdżać właśnie rowerami – zaznaczył Marcin Jabłoński. – I mam nadzieję, że będziemy jeszcze wiele rzeczy wspólnie realizować w ramach nadchodzących nowych funduszu europejskich dla województwa lubuskiego – dodał.