Policyjni wodniacy rozpoczęli sezon podczas którego będą zapewniać bezpieczeństwo na wodach i wokół kompleksów wodnych. Podczas pierwszego weekendu poświęcili się wzmożonym działaniom prewencyjnym, które przyniosły konkretne rezultaty.

Policyjni wodniacy rozpoczęli sezon - są już pierwsze efekty kontroli na Jeziorze Sławskim
fot. KPP we Wschowie

Przeprowadzone kontrole na Jeziorze Sławskim przyczyniły się do wyeliminowania dwóch osób, które spożywały alkohol przed wsiadaniem za ster łodzi. To istotne działanie, mające na celu minimalizację ryzyka wypadków i zagrożeń dla osób korzystających z rekreacji wodnej.

Policyjni wodniacy, we współpracy z Ratownictwem Wodnym Sława i WOPR-em, podejmą się szeroko zakrojonych działań prewencyjnych, których priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa na wodach oraz w otoczeniu miejsc wypoczynkowych. Patrole wodne i rowerowe w okolicach plaż staną się nieodłącznym elementem służby policyjnej przez całe nadchodzące miesiące.

Główne zadania policyjnych wodniaków będą polegały na kontrolowaniu stanu trzeźwości sterników, sprawdzaniu ich uprawnień oraz wyposażenia łodzi, jachtów i innych sprzętów pływających. Ponadto, szczególną uwagę zwrócą na turystów korzystających z kąpielisk przy plażach, aby zapewnić im bezpieczeństwo i spokojny wypoczynek.

Przykłady działań podejmowanych przez policyjnych wodniaków można dostrzec w miniony weekend. W sobotę, na Jeziorze Sławskim, zatrzymano sternika podróżującego łodzią żaglową z silnikiem motorowym. Badanie trzeźwości 48-letniego mieszkańca powiatu głogowskiego, wykazało, że miał on ponad promil alkoholu we krwi. Dodatkowo, cała załoga znajdowała się pod wpływem alkoholu. W związku z tym, łódź została odholowana na teren pobliskiego ośrodka wypoczynkowego.

Wcześniej tego samego dnia, inny patrol policyjnych wodniaków zatrzymał do kontroli łódź motorową, którą sterowała 30-letnia mieszkanka Lubina. Młoda kobieta przewoziła pasażerkę, mając blisko pół promila alkoholu w organizmie.

Komentarze