Na wrzesień 2023 r. zaplanowano uzyskanie decyzji środowiskowej dla obwodnicy Wschowy w ciągu drogi krajowej nr 12. Uzyskanie tej decyzji pozwoli na zakończenie prac przygotowawczych oraz przygotowanie i ogłoszenie przetargu na realizację inwestycji w trybie projektuj i buduj, co jest planowane w 2024 r. Obwodnica Wschowy to kolejna inwestycja, która zostanie zrealizowana w województwie lubuskim w ramach Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030. Już teraz są prowadzone prace budowlane na obwodnicy Strzelec Krajeńskich w ciągu DK22, a na realizację obwodnicy Krosna Odrzańskiego w ciągu DK29 GDDKiA prowadzi postępowanie przetargowe.

Obwodnica Wschowy coraz bliżej realizacji
fot. Gov.pl

Wschowa: Obwodnica coraz bliżej realizacji

Obwodnica Wschowy to jedna z sześciu inwestycji w województwie lubuskim, która powstanie w ramach programu obwodnicowego. Dzięki tej drodze mieszkańcy odpoczną od ruchu tranzytowego, a poruszanie się po ulicach miasta będzie bezpieczniejsze. Dobra infrastruktura jest konieczna, aby cała Polska mogła się równomiernie rozwijać — powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Zobacz:   Kontrole zakazu wyprzedzania ciężarówek na autostradzie A2 i S3

Podstawowym celem budowy obwodnicy Wschowy jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki koncentruje się na drodze krajowej nr 12. Obwodnica stanowić będzie fragment ciągu DK12 stanowiącego połączenie nowo wybudowanych dróg ekspresowych S3 i S5 na terenie województwa dolnośląskiego, lubuskiego i wielkopolskiego. Wpisuje się ona w szereg zadań, jakie są planowane na drodze krajowej nr 12, jak np. budowa obwodnicy Głogowa.

Dzięki realizacji inwestycji nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości we Wschowie oraz na całym fragmencie drogi krajowej nr 12 pomiędzy Lesznem a Głogowem.

Zobacz:   Remont drogi w Grabiku - utrudnienia w ruchu przez cały wrzesień. ZDW wyznaczył objazdy

Dokładny przebieg nowej trasy zostanie określony w decyzji środowiskowej. Rozpoczęcie realizacji inwestycji w trybie projektuj i buduj zaplanowano na 2025r. Obwodnica Wschowy ma zostać ukończona i oddana do ruchu w 2028 roku.

Program budowy 100 obwodnic

Kierowcy mogą już korzystać z dwóch obwodnic z tego programu: Smolajn na drodze krajowej nr 51, o długości 1,7 km oraz Brzezia na drodze krajowej nr 25, o długości 4,5 km. Szesnaście obwodnic o łącznej długości blisko 118 km i wartości ok. 2,3 mld zł jest na etapie realizacji, dla czterech trwa przetarg na wybór wykonawcy, a pozostałe inwestycje (78 zadań) są na etapie prac przygotowawczych.

Zobacz:   Obwodnica Słubic staje się rzeczywistością - jest podpis ministra, wkrótce ruszą prace przygotowawcze

W ramach Programu budowy 100 obwodnic w woj. lubuskim powstanie w sumie sześć obwodnic:

  • Krosna Odrzańskiego w ciągu DK29 – przetarg na wybór wykonawcy,
  • Kostrzyna nad Odrą w ciągu DK31 – prace przygotowawcze,
  • Dobiegniewa w ciągu DK22 – prace przygotowawcze,
  • Przytocznej w ciągu DK24 – prace przygotowawcze,
  • obwodnica Wschowy w ciągu DK12 – prace przygotowawcze,
  • Strzelec Krajeńskich w ciągu DK22 – prowadzone prace budowlane, zakończenie planowane w IV kwartale 2024 r.

Komentarze