Departament Rozwoju i Innowacji Urzędu Marszałkowskiego kontynuuje swoje działania na rzecz rozwoju lokalnego biznesu, organizując cykl spotkań „Business & Breakfast”. Ostatnie z tych wydarzeń miało miejsce we Wschowie w dniu 19 października 2023 roku. Spotkanie zgromadziło zarówno przedsiębiorców z regionu, jak i kluczowych przedstawicieli władz wojewódzkich.

Business & Breakfast we Wschowie. Antkowiak: "potrzebna rada przedsiębiorców"
Zdjęcie ilustracyjne – fot. Pixabay

Celem spotkania Business & Breakfast we Wschowie było zachęcenie firm działających w regionie do nawiązywania współpracy i kontaktu z Departamentem Rozwoju i Innowacji w celu wspólnego rozwijania gospodarki. Grzegorz Potęga podkreślił znaczenie takich nieformalnych spotkań, gdzie przedsiębiorcy mogą dzielić się swoimi spostrzeżeniami i sugestiami, które wpłyną na tworzenie strategicznych dokumentów i inwestycji w regionie.

Zobacz:   122 km/h na „pięćdziesiątce” - kierowca stracił prawo jazdy

Potęga zwrócił uwagę na duży potencjał Wschowy i okolicznych terenów, szczególnie w branżach spożywczej, przemysłu metalowego, odzieżowej i drzewnej, oraz na rozwijający się przemysł turystyczny. Wyraził także zainteresowanie inwestycjami w infrastrukturę rekreacyjną, na przykład na terenach pięknych jezior czy obszarów przyrodniczych.

W trakcie spotkania przedstawił również dostępne możliwości wykorzystania funduszy unijnych w ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubuskiego na lata 2021-2027. Dostępne środki, wynoszące niemal 915 milionów euro, skoncentrowane są na inteligentnym rozwoju, cyfryzacji i zielonej gospodarce, co stwarza dodatkowe perspektywy rozwoju dla firm w regionie.

Business & Breakfast we Wschowie: Burmistrz chciałby powołania rady przedsiębiorców

Burmistrz Wschowy, Konrad Antkowiak, z kolei podzielił się pomysłem stworzenia rady przedsiębiorców, która mogłaby służyć jako ciało doradcze dla władz lokalnych w sprawach gospodarczych. Jego zdaniem, taka rada mogłaby pomóc w rozwiązywaniu problemów i dostarczać cennych informacji, w tym kwestii zagospodarowania przestrzennego gminy czy opodatkowania nieruchomości i środków transportu.

Zobacz:   Pijany kierowca BMW X5 zatrzymany, dalszą jazdę z 3 promilami udaremnił inny kierowca

Szkoda, że nie ma rady przedsiębiorców. Dobrze by było, żeby poznać wasze sugestie co do podatków od nieruchomości, od środków transportu i tak dalej, bo my, urzędnicy, nie wszystko wiemy. To wy wiecie doskonale, co zrobić, żeby wasze firmy się rozwijały – mówił Konrad Antkowiak podczas spotkania Business & Breakfast we Wschowie.

Spotkanie zakończyło się prezentacją Łukasza Pabierowskiego, zastępcy dyrektora Departamentu Rozwoju i Innowacji Urzędu Marszałkowskiego, który przedstawił zakres działań departamentu na rzecz przedsiębiorców. Dodatkowo, Edyta Płanka, dyrektor regionu w Banku Gospodarstwa Krajowego, opowiedziała o możliwości pozyskania tzw. kredytu ekologicznego, co może być ważnym wsparciem dla firm w modernizacji infrastruktury w celu oszczędzania energii.

Zobacz:   Bezpośrednie połączenie między Zieloną Górą a Wrocławiem od 9 grudnia zniknie z rozkładu

Spotkanie we Wschowie stanowi ważny krok w kierunku budowania relacji między przedsiębiorcami a władzami regionalnymi, co może przyczynić się do dalszego rozwoju gospodarczego tego regionu Lubuskiego.

Komentarze