Lubuski Toporek Strażacki to nagroda, która powstała przed dwoma laty. Wyróżnienie to otrzymują zasłużeniu funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej, którzy odznaczyli się bohaterską postawą lub szczególnymi osiągnięciami zawodowymi na rzecz ochrony przeciwpożarowej, budzącymi powszechny szacunek i uznanie społeczne.

lubuski toporek strażacki
fot. Lubuski Urząd Wojewódzki/Kw, KWPSP

Ta nagroda ma wyróżniać funkcjonariuszy, którzy doskonale rozumieją i wypełniają swoje powołanie niesienia pomocy mieszkańcom. Jestem dumny, że lubuszanie mogą liczyć na strażaków i strażaków ochotników w każdej sytuacji, nie tylko w zakresie wykonywania zadań służbowych. – mówił Wojewoda Lubuski, Władysław Dajczak uroczystości wręczenie nagrody.

Zobacz:   Zaginiona 75-latka z Czernej odnaleziona

Artur Willmann nagrodzony “Lubuskim Toporkiem Strażackim”

W tym roku nagroda trafi do Wschowy. Kapituła zdecydowała o przyznaniu Lubuskiego Toporka Strażackiego st. ogn. Arturowi Willmannowi z Komendy Powiatowej Państwowej Straż Pożarnej we Wschowie. Pan Artur pomógł mężczyźnie napadniętemu przez grupę nastolatków – udzielił mu pierwszej pomocy i zatrzymał jednego ze sprawców, którego przekazał w ręce policji.

Wojewoda w czasie uroczystości podkreślił, że Toporek nagradza postawy warte naśladowania.

Inicjatorem Lubuskiego Toporka Strażackiego jest Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej. Kapituła nagrody została powołana w 2018 roku aby włączyć się w ogólnopolskie obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.