Obwodnica Wschowy i Dębowej Łęki była tematem spotkania posła Marka Asta oraz przedstawiciela GDDKiA ze starostą wschowskim Andrzejem Bielawskim.

Obwodnica Wschowy Dębowej Łęki. Przetarg za 4 lata
Zdjęcie ilustracyjne – fot. Portal Gov.pl

Obwodnica Wschowy i Dębowej Łęki w ciągu drogi krajowej nr 12 została wpisana do rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030. Podczas niedawnego spotkania analizowano warianty budowy nowej obwodnicy.

Nowa droga ma wyprowadzić ruch tranzytowy jaki koncentruje się na drodze krajowej nr. 12 przebiegającej obecnie przez miasto. Nowa obwodnica Wschowy stanowić będzie fragment ciągu DK12 stanowiącego połączenie nowo wybudowanych dróg ekspresowych S3 i S5 na terenie województwa dolnośląskiego, lubuskiego i wielkopolskiego. Wpisuje się ona w szereg zadań, jakie są planowane na drodze krajowej nr 12, jak np. budowa obwodnicy Głogowa.

Zobacz:   Kiedy będzie gotowa autostrada A18? GDDKiA podała termin

Dzięki budowie obwodnicy, nastąpi poprawa bezpieczeństwa, odciążenie układu komunikacyjnego miasta i zwiększenie przepustowości we Wschowie i Dębowej Łęce oraz na całym fragmencie drogi krajowej nr 12 pomiędzy Lesznem a Głogowem. 

Według informacji zawartych na stronach Ministerstwa Infrastruktury, aktualnie inwestycja posiada zabezpieczone środki na prace przygotowawcze, które wkrótce się rozpoczną. Planowana data ogłoszenia przetargu to druga połowa 2025 roku.