W najbliższą niedzielę, 5 września odbędzie się XXII Lubuskie Święto Plonów. Na dożynki wojewódzkie w Żaganiu zapraszają marszałek Elżbieta Anna Polak oraz Przewodniczący Sejmiku Wacław Maciuszonek.

Lubuskie Święto Plonów. Dożynki wojewódzkie już w niedzielę w Żaganiu
Zdjęcie ilustracyjne – fot. Pixabay

Święto Plonów to piękny obrzęd ludowy, z kolorowym korowodem wieńców, smakowaniem bochnów chleba i produktów regionalnych. Po raz kolejny podziękujemy lubuskim rolnikom i ich rodzinom za plony oraz ciężką pracę.

Lubuskie Święto Plonów w Żaganiu rozpocznie tradycyjny korowód dożynkowy, który wyruszy o godzinie 14. Rozpoczynający dożynki korowód dożynkowy to okazja do zaprezentowania potencjału lubuskiego rolnictwa oraz bogactwa kulturowego lubuskiej wsi. Tradycyjnie też w ramach Lubuskiego Święta Plonów celebrowana będzie msza święta  – dziękczynna, która rozpocznie się o godz. 12:30 w Parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na Placu Klasztornym 2.

Zobacz:   Stanęła na krawędzi i chciała skoczyć z mostu. Do zmiany zdania nakłonili ją przechodnie i policjantka

W ramach rytuału dożynkowego zobaczymy inscenizację dożynkową „Plon, niesiemy plon”. W programie wręczenie „Odznak Honorowych za Zasługi dla Województwa Lubuskiego”, wręczenie tytułu „Ambasador” – Lubuskiego Centrum Produktu Regionalnego oraz wręczenie nagród w „Konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy”. Gwiazdą wieczoru będzie Jacek Stachursky.