Szprotawa zamierza zachęcić uczniów do większej aktywności i pomagać w uzyskaniu karty rowerowej. W tym celu Rada Miejska pod koniec stycznia uchwaliła program promocji gminnej bazy oświatowej „Rower dla pierwszaka”. W zamyśle każdy pierwszoklasista ma otrzymać na własność rower i niezbędne akcesoria.

Szprotawa da rower dla pierwszaka. Prawdopodobnie to pierwszy taki program w kraju
fot. Unsplash

– Pragniemy, by oferta naszych szkół była jak najbardziej atrakcyjna dla uczniów, stąd inwestujemy znaczące środki w podnoszenie jakości bazy oświatowej, sportowej oraz wyposażenie szkół. – informuje Burmistrz Szprotawy Mirosław Gąsik. – Pomysł z programem „Rower dla pierwszaka” ma zachęcić uczniów do większej aktywności ruchowej i podnoszenia stanu świadomości w zakresie zdrowego trybu życia. Niemniej pomóc w uzyskaniu niezbędnej karty rowerowej. W tym celu gmina przystąpiła do budowy miasteczka ruchu drogowego przy Szkole Podstawowej w Wiechlicach. Program ma także obejmować zajęcia turystyczne.

8 lutego w Szkole Podstawowej nr 1 w Szprotawie odbyło się pierwsze spotkanie burmistrza, Mirosława Gąsika, oraz przedstawicieli szkoł, promujące projekt „Rower dla Pierwszaka”, w którym uczestniczył Komendant Powiatowy Policji w Żaganiu oraz funkcjonarusze żagańskiej drogówki. Komentant, mł. insp. Marcin Sapun, poruszył kwestię związaną z widocznością rowerzystów oraz zadeklarował wsparcie ze strony Policji w edukacji najmłodszych oraz dalszy udział w szkoleniach i egzaminach na kartę rowerową. Uczniom rozdane zostały kamizelki odblaskowe.

Zobacz:   Loko-Piknik w Żaganiu. Kolejowe święto dla pasjonatów kolejnictwa

Program zakłada przekazanie na własność roweru każdemu pierwszakowi – niezależnie od tego czy jest w klasie pierwszej szkoły podstawowej czy liceum. Akcja adresowana będzie do uczniów szkół, których organem prowadzącym jest Gmina Szprotawa i, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, wejdzie w życie już we wrześniu. Jak zaznacza gmina, rower dla pierwszaka w Szprotawie to prawdopodobnie pierwszy taki program w kraju.