Od 3 marca do 26 kwietnia 2022 roku, Panie między 50. a 69. rokiem życia (1972-1953 r.) będą mogły wykonać bezpłatne badania mammograficzne w Iłowej. Stała kontrola piersi daje ogromną szansę wykrycia wczesnych zmian i zastosowania leczenia.

Bezpłatne badania mammograficzne w Iłowej
Zdjęcie ilustracyjne – fot. Pixabay

Bezpłatne badania mammograficzne w Iłowej od 3 marca do 26 kwietnia 2022 roku będą refundowane przez NFZ. Mogą z niego skorzystać Panie, które w ciągu ostatnich 24 miesięcy nie wykonywały go w ramach programu profilaktyki raka piersi. Specjalny Mammobus w Iłowej będzie w tym czasie gościł przed budynkiem OSP na ul. Żagańskiej.

Dlaczego warto robić bezpłatne badania mammograficzne w Iłowej?

– Jeżeli mammografia jest wykonywana regularnie łącznie z samobadaniem i stałą kontrolą zdrowia, badanie zazwyczaj potwierdza dobre zdrowie piersi. Mammografia jednak nie do końca zróżnicuje zmiany łagodne od złośliwych. – informuje Diagnostyk.pl – Czasem więc lekarz zleca wykonanie dodatkowo USG piersi, czyli bezbolesnego badania za pomocą fal ultradźwiękowych, które pozwala ustalić, czy wyczuwalny guzek ma charakter lity, czy też jest wypełniony płynem (co świadczy, że jest to torbiel, a więc zmiana niezłośliwa). Mammografia może wykryć zmiany od 2 do 4 lat wcześniej, zanim staną się one jawne klinicznie. Naturalny przebieg raka sutka jest zwykle bardzo długi i dlatego uważa się, że rak piersi jest chorobą przewlekłą.

Poczynając od pierwszej komórki, która uległa przemianie złośliwej, w większości przypadków guz osiąga średnicę 1 cm w ciągu 7 – 8 lat. Stała kontrola piersi daje naprawdę dużą szansę wykrycia wczesnych zmian i zastosowania oszczędzającego leczenia.

Zobacz:   Zatrzymano sprawcę serii włamań do parafii w Iłowej

W celu uzyskania więcej informacji zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu: 68 41 41 411. Rejestracji na bezpłatne badania mammograficzne w Iłowej można dokonać również online poprzez stronę internetową diagnostyk.pl. Można również podejść bezpośrednio do mammobusu.