W Żaganiu rozpoczynają się remonty. W tym tygodniu ruszył remont Ratuszowej a na przyszły tydzień zaplanowano rozpoczęciu robót na ulicy Żarskiej, są też odnowione chodniki – na Kożuchowskiej.

remont ratuszowej
fot. Pixabay

Rozpoczyna się właśnie długo oczekiwana przez mieszkańców przebudowa ulicy Ratuszowej w Żaganiu. Prace przy tej inwestycji podzielono na dwa etapy co umożliwi mieszkańcom dojazd do mieszkań. W pierwszym etapie wyremontowany zostanie fragment ulicy o długości 180 m. Zanim to się jednak stanie, archeolodzy zbadają nawierzchnię z kamienia polnego, którą odsłonięto po usunięciu z drogi kostki granitowej.

Zobacz również: Żagań inwestuje w oświetlenie LED na ulicach

W trakcie prac ziemnych wymieniona zostanie instalacja wodno-kanalizacyjna, chodniki po obu stronach oraz położona zostanie nowa nawierzchnia. Remont obejmie też skwery zieleni i dojazdy do posesji. Prace są zaplanowane w taki sposób aby przynajmniej jedna strona drogi była dostępna dla pieszych. Zakończenie remontu ul. Ratuszowej planowane jest w połowie wakacji – 31 lipca 2020 r.

Zobacz:   Pościg w Żaganiu. Zatrzymany to poszukiwany 36-letni zielonogórzanin

Obecnie od strony Placu Wolności istnieje możliwość wjazdu na krótki odcinek drogi przy ograniczeniu prędkości do 30 km/h oraz z uwzględnieniem zakazu ruchu pojazdów ciężarowych. Nie ma możliwości przejazdu ulicą Ratuszową, jedynie zapewniono dojazd do posesji oraz dojazd do placu Klasztornego. W rejonie kościoła Wniebowzięcia NMP nie wolno parkować. Od dzisiaj obowiązuje w tym rejonie zakaz postoju. Nie wjedziemy na ulicę Ratuszową od strony Rynku. – informuje Urząd Miasta.

Z kolei w czwartek, 14 maja rozpocznie się przebudowa ul. Żarskiej. Na cztery miesiące, do 15 września 2020 r., zostanie wyłączony z ruchu odcinek od skrzyżowania z drogą krajową nr. 12 do skrzyżowania z ulicą Młynarską oraz wlot do ulicy Kościuszki. Wykonawca zakłada utrzymanie dojazdu do obiektów zlokalizowanych bezpośrednio przy ul. Żarskiej, tj. restauracji i pensjonatu „BARTOSZ”, siedziby Nadleśnictwa Żagańskiego oraz Klubu wojskowego 11 Dywizji Kawalerii Pancernej „Czarna Dywizja” w Żaganiu. Dojazd będzie możliwy od strony skrzyżowania ul. Żarskiej z ul. Młynarską lub od ul. Kościuszki.

Zobacz:   30 zarzutów za oszustwa internetowe. 33-latek z Iłowej handlował sprzętem, którego nie posiadał

Na czas remontu wprowadzona zostanie tymczasowa organizacja ruchu:

  • Objazd do Centrum Żagania i Iłowej – dotychczasowa relacja drogowa DK 12 – Centrum – Iłowa, zastąpiona będzie objazdem prowadzącym ruch następującymi drogami: DK 12 (do Ronda 800 – lecia (DK12 i DW 296) i dalej DW296 – ul. Armii Krajowej i Jana Pawła II do Ronda Czterech Pancernych.
  • Zamknięcie drogi gminnej nr 104732F – ul. Żarskiej

Natomiast na ul. Kożuchowskiej, mieszkańcy mogą korzystać już z wyremontowanego odcinka chodnika doprowadzającego do wiaty przystankowej, który z kostki rozbiórkowej wykonało MPOiRD w ramach bieżących remontów.