W Żaganiu 65-letni mężczyzna odkręcił gaz w kuchence. Woń gazu jako pierwsza wyczuła sąsiadka i powiadomiła służby ratownicze. Aby zapobiec tragedii trzeba było wyważyć drzwi.

odkręcił w domu gaz
fot. Policja.pl

Dramatyczne chwile mieszkańcy jednego z bloków w Żaganiu przeżyli w sobotę, 6 czerwca. Silną woń ulatniającego się gazu jako pierwsza poczuła sąsiadka 65-latka. Natychmiastowe i zdecydowane działania służb zapobiegło tragedii.

Przybyli na miejsce pracownicy Pogotowia Gazowego nie mogli wejść do lokalu przy którym urządzenie do pomiaru gazu wskazało znaczne jego stężenie. Pomimo słyszanych przez nich dobiegających z wewnątrz odgłosów, nikt im nie otworzył drzwi. Na miejsce został skierowany policjant pełniący służbę wraz z funkcjonariuszem Żandarmerii Wojskowej. Kiedy mundurowi przybyli na miejsce również wielokrotnie pukali do drzwi ale słyszeli z mieszkania tylko bełkotliwą mowę a lokator najwidoczniej nie zamierzał im otworzyć.

Zobacz:   Pościg w Żaganiu. Zatrzymany to poszukiwany 36-letni zielonogórzanin

Z uwagi na istniejące zagrożenie wybuchu gazu, a co za tym idzie niebezpieczeństwo dla wielu rodzin mieszkających  w tym budynku, podjęta została decyzja o siłowym wejściu do mieszkania. Funkcjonariusze natychmiast wbiegli do kuchni, gdzie z palnika kuchenki ulatniał się gaz. Zaraz po zakręceniu kurka gazu, został sprawdzone pomieszczenia w poszukiwaniu osób, które mogą potrzebować pomocy. Natychmiast został zakręcony kurek gazu. Funkcjonariusze następnie sprawdzali pomieszczenia, w celu odnalezienia ewentualnych osób, które mogły potrzebować pomocy. Kiedy weszli do jednego z pokoi, do którego drzwi były zamknięte, zastali w nim 65-letniego właściciela mieszkania w stanie upojenia alkoholowego. Nie potrafił on wyjaśnić mundurowym dlaczego odkręcił gaz.  

Zobacz:   Pościg w Żaganiu. Zatrzymany to poszukiwany 36-letni zielonogórzanin

Mężczyzna został zatrzymany i osadzony w policyjnym areszcie. Zebrany materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie 65-latkowi zarzutu sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa zdarzenia zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób. Za to przestępstwo kodeks karny przewiduje karę do 10 lat pozbawienia wolności. Żagańscy policjanci wnioskują o tymczasowy areszt dla sprawcy tego przestępstwa.