Wraz z nastaniem upalnych dni coraz częściej szukamy ochłody w zimnych napojach. Niestety chętniej też sięgamy po napoje alkoholowe no bo „kto nie lubi w upalny dzień wypić zimnego piwka w plenerze”. Przy okazji zapominamy, że w myśl obowiązujących przepisów alkohol można spożywać wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych i ku zmartwieniu wielu amatorów tego złocistego trunku nie są to ulice, place, parki, sklepy czy obiekty użyteczności publicznej.

piwo w plenerze
fot. Pexels

Pamiętajmy, że obowiązujące w Polsce prawo zabrania spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Miejscami publicznymi są zatem ulice, place, parki, sklepy oraz inne obiekty użyteczności publicznej. W myśl obowiązujących przepisów alkohol można spożywać wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych, czyli ogródkach piwnych, restauracjach, kawiarniach oraz na imprezach masowych tylko w wyznaczonych miejscach. Niektóre miasta decydują się na wprowadzanie tzw. alkoholowych stref w popularnych miejscach publicznych, np. modnych miejscówkach nad rzekami.

Zobacz:   18-latek z Sulechowa przeleciał przez rondo na wprost. Niedawno odebrał Prawo Jazdy [nagranie]

Straż Miejska zaostrzy kontrole

Straż Miejska w Żaganiu poinformowała, że w najbliższym czasie zaostrzy kontrole spożywania alkoholu w miejscach publicznych. Będzie się przy tym posiłkować policyjną Krajową Mapą Zagrożeń Bezpieczeństwa, na której każdy mieszkaniec może zaznaczyć naruszenia porządku w tym także picie alkoholu pod chmurką. W Żaganiu, w ostatnim czasie, najwięcej kontroli w tym zakresie strażnicy miejscy przeprowadzili na placu Słowiańskim w okolicach fontanny i przystanku autobusowego. Często zgłaszanymi lokalizacjami w których nagminnie spożywany jest alkohol są również ul. Rynek (Skwer ks. Wł. Kulki) oraz ul. Włókniarzy (ciąg pieszy od mostu do dyskontu Biedronka).

Zobacz:   Zmiana organizacji ruchu na ul. Żelaznej w Żaganiu. Jak objechać, do kiedy remont?

Ile „kosztuje” piwo w plenerze

Spożywanie alkoholu w miejscu publicznym jest wykroczeniem, mówi o tym art. 43 ust. 1 Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi i karane jest grzywną w postępowaniu mandatowym w wysokości 100 zł. Nie pomoże również, wzorem amerykańskich filmów, schowanie piwa do papierowej torebki. Tam sam artykuł wspomnianej wcześniej ustawy, w ust. 2 mówi również o usiłowaniu spożycia alkoholu w miejscach publicznych – zatem ukrycie w reklamówce czy papierowej torbie otwartego piwa będzie kosztować nas 50 zł.

W wyniku kontroli, które przeprowadziła w ostatnich dniach Straż Miejska w Żaganiu, podjęto 18 interwencji, w wyniku których nałożono 10 mandatów karnych. Skierowano również siedem Wniosków o ukaranie do Sądu Rejonowego w Żaganiu, w stosunku do 1 osoby zastosowano środek wychowawczy w postaci pouczenia.