Dyżurny szprotawskiego komisariatu otrzymał zgłoszenie o ujawnieniu trzech niewybuchów w miejscowości Krzywczyce w powiecie żagańskim. Kiedy patrol saperski pojawił się na miejscu, w trakcie sprawdzania terenu okazało się, że pocisków artyleryjskich jest aż 430 sztuk.

niewybuchy w krzywczycach
430 pocisków artyleryjskich odnaleźli saperzy w miejscu planowanego ogniska w Krzywczycach – fot. Policja

Niewybuchy zostały odnalezione w miejscu spotkań mieszkańców miejscowości Krzywczyce na terenie gminy Niegosławice w czwartek, 6 sierpnia. Znalezisko ujawniła osoba, która przygotowywała palenisko, gdzie w sobotę miało się odbyć ognisko z udziałem około trzydzestu osób. O odnalezieniu trzech niewybuchów zawiadomiono dyżurnego szprotawskiego komisariatu.

↓ Kontynuuj czytanie po reklamie ↓

Teren został niezwłocznie zabezpieczony przez policjantów, a o powyższym znalezisku zostali powiadomieni saperzy z Głogowa, którzy jeszcze tego samego dnia przyjechali na miejsce, aby zabezpieczyć odnalezione niewybuchy. Kiedy saperzy przystąpili do działań okazało się, że zamiast trzech sztuk niewybuchów, ujawnili oni ich kilkaset sztuk – były to pociski artyleryjskie pochodzące najprawdopodobniej z czasów II Wojny Światowej.

📎  37-latek aresztowany za zranienie policjanta nożem

W czwartek zabezpieczonych zostało 320 sztuk pocisków. Działania miały być kontynuowane następnego dnia, aż do czasu kiedy miejsce zostanie dokładnie sprawdzone i będzie bezpieczne. Następnego dnia saperzy kontynuowali penetrację terenu. W piątek zabezpieczyli kolejnych 110 sztuk pocisków artyleryjskich.

W sumie na terenie, na którym spotykali się mieszkańcy, które miało być miejscem ich odpoczynku, gdzie wydawało się, że jest bezpiecznie patrol saperski zabezpieczył 430 sztuk pocisków różnego kalibru.

Podczas prac polowych, robót drogowych, albo w czasie spacerów po lesie, wycieczek i wędrówek, nadal można natknąć się na niewybuchy lub niewypały z czasów II wojny światowej. Policja przypomina, aby nie dotykać takich znalezisk, nie przenosić je w inne miejsca. Jeśli to możliwe, należy miejsce, w którym został znaleziony niewypał lub niewybuch oznaczyć i jak najszybciej powiadomić najbliższą jednostkę Policję.

📎  Mężczyzna, który zniszczył panele słoneczne na farmie w Koninie Żagańskim wpadł w ręce policji