28 sierpnia odbędzie się ostatni z wakacyjnego cyklu spacer z przewodnikiem po Żaganiu. Tematem przewodnim będzie epoka oświecenia i Jan Ignacy Felbiger (1724-1788) w Żaganiu. Spacer poprowadzi regionalistka – przewodnik Halina Dobrakowska.

spacer z przewodnikiem po żaganiu
Starówka w Żaganiu – fot. UM Żagań

Piątkowy i zarazem ostatni wakacyjny spacer będzie okazją do odwiedzenia izby muzealnej w Poaugustiańskim Zespole Klasztornym, gdzie znajdują dzieła opata oraz pamiątkowe rysunki. Felbiger to niezwykła, a zarazem mało znana postać. Organizatorzy spaceru zaznaczają, że warto się nim zainteresować w dobie szybko rozwijającej się techniki oraz szeroko pojętej kultury technicznej.

↓ Kontynuuj czytanie po reklamie ↓

Jan Ignacy Felbiger

Przypomnimy sobie sylwetkę nieco zapomnianej postaci jaką był Jan Ignacy Felbiger, 50. Opat, Augustianin, pedagog i reformator szkolnictwa, człowiek o wielu talentach.

📎  Lekkoatletka Renata Śliwińska z medalami na mistrzostwach Europy 2021 w Bydgoszczy

Felbiger zostaje duchownym pod wpływem nagłej decyzji i wstępuje w roku 1746 do klasztoru kanoników regularnych. Już w 1758 roku zostaje wybrany opatem, troszczy się o gospodarkę klasztoru oraz jego rozbudowę (w 1764 r. o konwikt – budynek mieszkalny i obserwatorium astronomiczne z wieżą). Prowadzi pierwsze w Europie znaczące obserwacje meteorologiczne, które spisuje wraz z wnioskami na potrzeby rozwijającego się rolnictwa. Buduje w Żaganiu własną drukarnię o przywilejach królewskich, wydając dzieła zreformowane „Obiecadło” czy Katechizm w języku polskim i niemieckim. Zajmuje się też odbudową prowizorycznego dachu po pożarze zespołu klasztornego z 1730 roku, by w 1769 roku wymienić go na trwałe pokrycie dachowe. Jednocześnie, po przeprowadzeniu rozważnych obliczeń, montuje na kościele jeden z pierwszych piorunochronów na Śląsku. Ignacy Felbiger działa w całej Europie, prowadząc badania naukowe od Paryża przez Berlin, Wiedeń do Bratysławy. Kreśli mapy i prowadzi obfitą korespondencję. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że to właśnie w Żaganiu stworzono tzw. Kulturę katolickiego Oświecenia.

Spacer z przewodnikiem po Żaganiu śladami Jana Ignacego Felbigera rozpocznie się 28 sierpnia o godzinie 17. Zbiórka osób zainteresowanych przy Centrum Informacji Turystycznej w Żaganiu przy ul. Szprotawskiej 4.

📎  Jak ominąć korki na granicy z Niemcami? Utrudnienia w Świecku z powodu rozbudowy A12